Ana Sayfa Havacılık ve Uzay Savaşlarda Yeni Bir Çağ Başlatan İnsansız Hava Araçları

Savaşlarda Yeni Bir Çağ Başlatan İnsansız Hava Araçları

3 min read
0
6
1,715

İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında, savaş alanında kullanabileceği herhangi bir teknolojik avantajı olmayan ABD, test edilmemiş, yeni, olağandışı projeleri desteklemeye başladı. Atom bombası buna bir örnek olarak verilebilir. Bir diğeri ise, esasen 2. Dünya Savaşı’nda bir Reaper uçağına eşdeğerdi.

ABD Deniz Kuvvetleri, Interstate Aircraft Company ile birlikte, 455 kilogramlık bomba taşıyabilecek bir uzaktan kumandalı bombardıman uçağı geliştirdi. Sonucunda TDR-1 insansız bombardıman uçağı  inşa edildi. Uçağın gövdesi ahşap kullanılarak yapıldı ve gövdesi ise bisiklet şirketi Schwinn tarafından sağlanan metal borular ile yapıldı.

TDR-1ayrıca burun kısmında kamerası da bulunuyordu. İşte uçağın test sürüşleri ile iglili video:

 

TDR-1’in, savaş bölgelerine bir uçak gibi uçmasına izin veren bir kokpiti vardı. Uçağa yarım tonluk bir bomba takıldı. Uçağın burnunda bir televizyon kamerası vardı, ki bu teknoloji o zamanlar yepyeni bir teknolojiydi. Bir mürettebat,  hedefi vurmak için  TV sinyallerine sahip olabilir ve daha sonra TDR-1’i hedefi bombalamak  için yönlendirir – ya da intihar saldırısı yapabilir. Amerikan Donanması, TDR-1 ile savaşa katılması için emir aldılar ve harekete geçtiler. 27 Eylül 1944 günü, dört TDR-1 905 kilogramlık bomba ile silahlanmış ve Bougainville adasında bir Japon silahlı gemisene doğru uçmuştu. Uçaklardan üçü başarısız oldu, ancak üçüncü sıradaki uçak doğrudan hedefe düştü ve patladı.

Böylelikle savaşlarda yeni bir çağ açılmış oldu:

İnsansız Hava Aracı

 

Kaynak:

http://www.airspacemag.com/military-aviation/drone-strike-180964753/

 

Buğra UNUTMAZ

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Buğra Unutmaz
Daha Fazla Göster -  Havacılık ve Uzay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Düşen Notlarınızı Yükseltmenin 9 Yolu

En parlak öğrenciler bile bazen hata kendilerinde olmasa bile notlarında düşüler gösterebi…