Ana Sayfa Gömülü Sistem Türkiye’nin ilk Yerli Mini Drone’nu : Espcopter

Türkiye’nin ilk Yerli Mini Drone’nu : Espcopter

11 min read
0
2
4,970

Gelecek İçin Drone Eğitimi

Drone teknolojileri dünyada en hızlı gelişen alanlardan bir tanesi olmakla beraber her geçen gün yeni inovatif ürünler de ortaya çıkmaktadır. Bu durumun bu şekilde devam etmesi, gelecekte insanların hayallerine drone’lar ile ulaşabilmesinin yolunu açabilecektir. Örneğin; yıllardır devam eden uçan araba hayali drone teknolojileri sayesinde gerçeğe dönüşebilir. İnsanların küçük yaşlarda daha yaratıcı olduğu göz önüne alınırsa drone teknolojileri üzerinde küçük yaşlarda eğitim alan kişilerin geleceği yaratacak olan kişiler olabileceğini düşünüyorum.

Drone Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

Haber sitelerinde her gün görebileceğiniz haberlerden bir tanesi drone yapan öğrenci haberleridir. Ancak bu haberlerin içeriğini incelendiğinizde ve eğer birazda bu konular hakkında bilgi sahibi iseniz çoğu drone projesinin ya tamamen hazır yada yurt dışından malzemeleri satın alınıp ülkemizde sadece montajın yapıldığını anlayabilirsiniz. Hibrit(uçak drone karışımı) ve yenilikçi tasarıma sahip droneları tenzil etmek isterim onlar ortaya büyük emekler ve ciddi bir mühendislik çalışması sayesinde çıkmaktadır. Örnek olarak geçen yıl yapmış olduğumuz tailsitter hibrit insansız hava aracı.

Peki tasarım dışında drone teknolojilerinin gelişimi için en önemli nokta nedir diye soracak olursanız. Bu nokta kesinlikle yazılımdır tabi eğer doğru yazılımı yapabilirseniz. 4 motorlu bir quadcopteri bir motoru ağrızalansa dahi havada tutmayı başarabilir hatta havada taklalar atmasını sağlayabilirsiniz. Dronelar hakkında az çok fikir sahibi olanlar ve şu andan itabaren bu yazıyı okuyan insanlar bilebilirler ki drone’nun uçması için sadece motorlarının dönmesi yeterli değildir. Dengeli ve stabil uçması için özel algoritmalar ve yöntemler kullanmak zorundasınızdır. Bu nedenle gelecekte dronelar üzerinde çalışma yapmak isteyen birinin kendini yazılım alanında eğitmeye başlaması çok yararlı bir seçim olacaktır çünkü drone’nun tasarımını herkes yapabilir ancak yazılımını herkes yapamaz.

ESPcopter Uçuş Algoritması

Bu bilgiler ışığında açık kaynak kodlu programlanabilir ve ucuz maliyetli bir drone a ihtiyaç olduğunu düşünerek ESPcopter projesini yapmaya karar verdim.

Programlanabilir Açık Kaynak Kodlu ESPcopter

ESPcopter, adını üzerinde bulunan Esp8266 modülünden alıyor. ESP8266 modülü günümüzde düşük maliyeti(1,8$)  ve kullanım kolaylığı sayesinde internet of things projelerinde en çok kullanılan modül olma özelliğine sahip.

Projenin Gelişimi

Bu modülün drone üzerinde olmasının en büyük avantajı ise ESPcopter’in sadece drone yazılımı uygulamarında değil Internet Of things projelerinde de kullanılabilir olmasını sağlaması ve popüler olarak kullanımda olan C++, Arduino, Lua, MicroPython gibi programlama dillerinde programlanabillir olmasını sağlaması oldu.

Teknik Özellikler

Espcopterin üzerinde 11 farklı vergi bilgisi gönderen 5 farklı sensör bulunmakta. Ayrıca, harici sensörlerin bağlanabaimesi için 9 adet pin bulunuyor.

Hali hazırda Espcopter ile benzer amaçlar doğrultusunda üretilmiş iki farklı ürün bulunmakta. Rakibim var. İnternette satılan ucuz oyuncakların programlanabilir olmamasından dolayı benzer ürün olduklarını söyleyemeyiz.

Aşağıdaki görselde özellik karşılaştırmasını görebilirsiniz. Rakiplerimden en büyük farklarım kısaca;

 • Espcopter’in internete bağlana bilir olması
 • 2 Metre mesafe sensörü ile yerden yüksekliğini otomatik olarak ayarlayabiliyor.(Dünya’nın en küçük lazer mesafe sensörüne sahip)
 • Son olarak ise fiyat avantajı en yakın rakibinini fiyatının yaklaşık yarısı diğer rakibinin ise üçte biri fiyatına…

Karşılaştırma Tablosu

ESPcopter’in Kişisel Gelişiminize Katkısı Ne Olacak ?

Bu özellikleri sayesinde ESPcopter’e sahip olan kişiler aşağıda bulunan konular hakkında kendilerini geliştirebilecekler;

 • Internet sitesinde bulunan eğitimleri kullanarak basit seviyeden ileri seviyeye kadar kodlama öğrenebilecekler.

Örnek çalışmalar: Led yakma, RGB led kontrol, motor hız kontor, sensör okuma vs.

 • ESPcopter üzerinde bulunan ESP8266 wi-fi modülü ve 11 farklı sensör sayesinde bir çok Internet Of things projeleri geliştirebilecek.

Örnek çalışmalar: Hava durumu istasyonu, mesafe sensörü ile uyarı sistemi, manyetik pusula vs.

 • Drone uçuş dinamikleri, kontol ve denge algoritmaları gibi konularda kendilerini geliştirebilecek ve yeni ufuklara yelken açabilecekler.

Örnek çalışmalar: Complementary filter, kalman filter, füzyon filter, PID kontrol vs.

Teknik Özellikler

 • Mikrodenetleyici İOT uygulamaları için geliştirilmiş ESP8266-12E 32-bit RISC CPU: Tensilica Xtensa LX106 running at 160MHz
 • Yaklaşık 32gr ağırlık 80*80mm boyut
 • 260 mAh batarya ile 7 dakikaya kadar uçuş süresi
 • USB bağlantı ile 25 dakikada şarj olabilmesi
 • IEEE 802.11 b/g/n Wi-Fi bağlantısı ile iletişim
 • 3- eksen MEMs gyros ve 3-axis accelerometer: Invensense MPU-6050 Sensör-
 • 2cm – 200cm mesafe lazer sensörü VL53L0X
 • 0.03hPa / 0.25m çözünürlüklü BMP180  barometrik sensörü

 Nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

Başlattığım kampanyanın başarıya ulaşabilmesi için ve geleceğin teknolojik yatırımlar ile şekilleneceğine inanan herkesin desteğini bekliyorum.

https://www.indiegogo.com/projects/espcopter#/

Kampanya linki üzerinden kendiniz için veya ilerde mühendis olmak isteyen bir tanıdığınız için drone satın alabilir veya 5 dolar değerinde küçük bir katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan paylaşımda bulunarakta destek olabilirsiniz

İçtenlikle söylüyorum ki bu tarz projelerin Türkiye’de daha fazla yapılması için benim gibi genç girişimcilerin başarılı olmasının çok önemli olduğunu düşünüyor, Desteklerinizi bekliyorum..

Mevlana’nın da dediği gibi “Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.”

Metehan Emlik – Fouder

 • Can Kurtaran Drone Projesi – Bölüm 2

  Tekrar Merhabalar, İlk bölümdeki yazımızda Can Kurtaran Drone projemizin elemanlarını tanı…
 • Can Kurtaran Drone Projesi – Bölüm 1

  Merhaba arkadaşlar, Bu projede Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu, Makine ve Metal Tekno…
Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Gömülü Sistem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…