Ana Sayfa Gömülü Sistem Akıllı Baston – WeWalk

Akıllı Baston – WeWalk

5 min read
0
0
4,006

eskiz (1)

WeWalk Boğaziçi Üniversitesi mezunu Kürşat Ceylan’ın liderliğinde toplanan 8 girişimcinin yarasaların yön bulma prensibinden yararlanılarak görme engelliler için geliştirdiği akıllı baston projesinin adıdır.

Üretilen baston sayesinde görme engelliler önünü tararken, baş bölgesine çarpacak dal, tabela gibi cisimleri de algılayabilecekler. Ayrıca ‘bluetooth’ sayesinde akıllı telefonla bağlantı kuran ‘WeWalk’ adlı akıllı baston, navigasyon sayesinde istenilen yere kolayca gitmeyi mümkün kılacak. Tüm görme engellilere umut niteliğinde olan bu icat, birçok tehlikelere karşı kolaylık sağlayacak. Normalde standart bastonlar ile sadece önlerini yani yeri tarayabilen engelliler artık göğüs ve baş bölgesine gelen tehlikeleri de algılayabilecek.

WeWalk geliştiricileri aynı zamanda bu akıllı baston için telefon ya da herhangi bir akıllı cihaz ile bütünleşmiş uygulama geliştirmek isteyen birçok yazılımcı WeWALK SDK ile cihaza bağlanıp uygulamaları için gerekli sensör ve touchpad girdilerini alabilirler, ayrıca titreşim motorları ve ledler ile de istedikleri komutları cihaza gönderebilirler. Hayal gücü ile sınırlı birçok uygulama bu sayede cihazla bütünleşmiş olacaktır.İlk uygulama ise YGA ve Turkcell işbirliğiyle hayata geçen, 200 bin engellinin hayatını kolaylaştıran Hayal Ortağım oldu.

WeWalk projesinin endüstriyel tasarım aşaması ekim ayı içerisinde bitti. Turkcell ve YGA tarafından kurulan ve desteklenen kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda hayat geçen proje 1 haftada 230 bin TL’ye ulaşırken görme engellilerin ücretsiz akıllı bastona sahip olması için yardımlar devam ediyor. Proje lideri Kürşat Ceylan, seri üretim için ihtiyaç duyulan 200 bin TL’nin kısa sürede tamamlanmasını heyecanla takip ettiklerini söylerken, çok mutlu olduklarını da ifade etti. Ceylan, WeWalk’un sadece 47 saatte bu rekoru kırmalarına yardımcı olan tüm desteklerine teşekkür ederken şunları ifade etti: Yapılan yardımlar çok önemli. Destek olan herkes bizim hayallerimizi büyüttü. Bizde hedeflerimizi büyütüyoruz. WeWalk’u yüzlerce çocuğa ulaştırmak istiyoruz ve hedefimiz 500 bin TL. Bize destek olun.”

ABD’nin önde gelen teknik üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından yılın sosyal inovasyonu seçilen ‘WeWalk’ Vestel ve Turkcell tarafından da desteklenen ‘WeWalk’ın 2017 Şubat ayında satışa sunulması bekleniyor. Sizlerde WeWalk’un hızla gelişmesine destek olmak ister ve WeWalk projesini yakından incelemek isterseniz ziyaret edebilir destekleriniz için ise linkinden projeye destek verebilirsiniz.

Kaynak:
http://getwewalk.com

  • Twin Bilim Seti

    Twin, özel tasarlanmış deneylerden oluşan, öğretici ve eğlenceli bir bilim setidir. Twin b…
Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Gömülü Sistem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…