Ana Sayfa Labview Labview : For Döngüsü ve Timing

Labview : For Döngüsü ve Timing

4 min read
0
0
3,578

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda programlamanın en önemli aktörlerinden biri olan For Döngüsünü anlatmaya çalışacağım.Bunun yanında bekletme fonksiyonu olan Timing konusuna değineceğim. Döngüler bazı program parçalarının tekrar tekrar çalıştırılması için kullanılırlar. Labview’de iki tür döngü bulunmaktadır.Bunlar For Döngüsü ve While Döngüsüdür.While Döngüsünü Bi dahaki yazıda anlatacağım.

For Döngüsü için  “Programming > Structures > For Loop fonksiyonu kullanılır. For Döngüsü  Sınırlı Döngü olarak tanımlanabiilir.Yani  Döngü içindeki yapacak olduğumuz işlemlerin kaç kere tekrarlanacağı önceden belli ise kullanılır.Aşağıdaki resimde de görebileceğimiz gibi çalışabilmesi için N girişine bir sayı bağlanmalıdır.Girişine bağlanan N değeri kadar Döngü içindeki işlemler tekrarlanır. i değeri ilk çalışmada 0 değerini almaktadır.Her tekrarlanmasında bir artar ve N-1 değerinde sonlanmaktadır.

for_donguÇalışma sırasında döngü içindeki işlemler tamamlanmasının hemen ardından bir sonraki döngü adımına geçilir. Bilgisayar yüksek hızla çalıştığından döngünün tekrarlanması çok kısa süre içinde olacaktır. Eğer döngü çalışma hızının yavaşlatılarak kontrol edilmesi gerekiyorsa “Programming > Timing > Wait Until Next ms Multiple” fonksiyonu kullanılır. Bu bir bekletme fonksiyonudur. Bu fonksiyonun girişine bağlanan sayı ile programın kaç milisaniye bekletileceği belirlenir. Bu fonksiyon bir döngünün içine yerleştirilerek girişine 1000 değeri bağlanırsa döngü tekrarlanma hızı 1 saniye olacaktır.

timing_labview

 

SAYILARIN KARESİNİ VE KARAKÖKÜNÜ BULMA

For döngüsü ile girilen sayıya kadar  karelerini ve karaköklerini hesaplayarak yine girdiğimiz geçikme ile ekranda gösterecek  programın ön paneli ve blok diyagramı aşağıda gösterilmiştir.

karesi_karakök_for_labview_arka

karesi_karakök_for_labview

 

Programa http://bit.ly/2io7FG8  ulaşabilirsiniz.

 

 

RANDOM SAYI 

For döngüsü ile 1’den 100’a kadar olan sayılardan rastgele olarak bir saniye aralıklarla ekranda gösterecek bir programın ön paneli ve blok diyagramı aşağıda gösterilmiştir.

random_labview_ön

 

random_labview_arka

 

Programa http://bit.ly/2io6vKG  ulaşabilirsiniz.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Labview

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…