Ana Sayfa Genel Uluslararası Sumo Robot Yarışması

Uluslararası Sumo Robot Yarışması

6 min read
0
0
2,492

Karabük Üniversitesinin Robot Kulübü,Uluslararası Sumo Robot Yarışması’nda İkinci Kez Dünya Birincisi Oldu.

Son yıllarda Dünya genelinde önemli yer kazanan robot yarışmaları turnuvalarından biri olan All Japan Sumo Robot Tournament 2016 adıyla  28.incisi düzenlen Karabük Üniversitesi, iki sene üst üste Dünya birincisi oldular.

Geçen senede birinciliği alan Karabük Üniversitesi Robot Kulübü,bu yıl 4 ayrı ekip ile katıldığı yarışmada ilk iki sırayı alarak güzel bir başarıyı perçinlemiş oldu.

KAROT adıyla tanınan Robot Kulübü,geçen sene de Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirilen yarışmada SAKİN adlı robotu ile tüm rakiplerini eleyerek dünya birincisi olmuşlardı.Turnuvadaki ekip isimlerine ise Yokozuna unvanını vermişti.

birinci

Karabük Üniversitesi Robot Kulübü Akademik Danışmanı Ve Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Raif Bayır;

Öğrencilerinin başarısını kutlayarak şunları söyledi:”Öğrencilerimiz bu sıkıntılı günlerimizde ülkemiz ve üniversitemiz adına bu başarıyı elde ederek yüzümüze biraz da tebessüm kattı. Karabük Üniversitesi, robot ve robot teknolojileri konusunda sağlam adımlarla ve sürekli ilerleme kaydetmektedir. Elde edilen başarılarda önemli katkısı olan, öğrencilerimize ve ekibimize büyük destek veren başta Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Refik Polat’a ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na teşekkür ederim.

robo

21 ülkeden 48 robotun katıldığı Uluslararası Sumo Robot Yarışması’na 4 robotla katılan ve hem dünya birinciliği hem de ikinciliğini kazanan Robot Kulübü üyeleri, Rektör Prof. Dr. Refik Polat’a ziyaret gerçekleştirdi. Rektörlük Toplantı Odası’nda gerçekleşen ziyarette; Robot Kulübü Akademik Danışmanı ve Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Raif Bayır, Robot Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Uysal, Takım Kaptanı Arş. Gör. Tuncay Soylu, Robot Kulübü Başkanı Yusuf Karabacak, Süleyman Çeven, Serdar Gökay ve Özcan Erçin yer aldı.

“Robotların Merkezinde Büyük Başarı Elde Edildi.”

Rektör Prof. Dr. Refik Polat ise şöyle konuştu:“Ekibimiz geçen sene de ‘Sakin’ adlı robotumuz ile tüm rakipleri eleyerek dünya birincisi olurken ‘Yokozuna’ (Başpehlivanlık)  unvanı ile ülkemize dönmüştü. Bu sene düzenlenen Uluslararası Sumo Robot Yarışması’nda ise 21 ülkeden 48 robotun yer aldığı yarışmada birinciliği ve ikinciliği elde ettiler. Ben haberi aldığımda çok duygulandım. Kulübün Akademik Danışmanı Prof. Dr. Raif Bayır Hocama da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Yıllardır bu işi ekibi ile birlikte mekatronik ve de diğer alanlarda çok güzel götürdü. Daha önce de elektrikli aracımız Nar ile TÜBİTAK’tan çeşitli ödüller alındı. Kendilerini tebrik ediyorum.”

Rektör Prof. Dr. Refik Polat ise konuşmasını bu sözlerle son buldu:“Araştırma geliştirme adına bizden ne isteniyorsa kapımız sonuna kadar açıktır. Karabük Üniversitesi olarak hep beraber daha güzel işlere imza atmamız temennisi ile hepinizi tebrik ediyorum.” dedi.

 

Gerçekten güzel hoş bir etkinlikten bir kısa video ve Türk Robot Gücü.

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Semih Can
Daha Fazla Göster -  Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Türkiye Dahil Tüm Dünya Bu Virüs’e Çözüm Arıyor

12 Mayıs’ta dünya çapında birçok kuruluşu etkileyen WannaCry saldırısı Türkiye’de çok fazl…