Ana Sayfa Arduino LabVIEW İle Arduino Programlama LIFA Kodu

LabVIEW İle Arduino Programlama LIFA Kodu

6 min read
0
0
3,040

Merhaba arkadaşlar bu yazıda LabVIEW İle Arduino’yu LabVIEW Interface for Arduino eklentisi ile nasıl programlayacağız ondan bahsedeceğim. Daha önce LabVIEW İle Arduino’yu MakerHub eklentisi ile Programlama yapmayı göstermiştik.  Buradan ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Öncelikle LabVIEW ile Arduino’yu programlamak için kullanacak olduğumuz gerekli eklentileri (programları) yüklemeyi anlatacağım. Daha sonra ise örnek bir program üzerinden temel komutlara değineceğim.

  • LabVIEW 2017
  • NI-VISA
  • VI Package Manager
  • LabVIEW Interface for Arduino
  • Arduino

 NI-VISA

LabVİEW programına sonradan yüklenen GPIB ,VXI ,PXI ,Seri ,Ethernet veya USB arabirimlerinden oluşan sistemlerin programlaması için gerekli bir toolbox’dır. Yani kuracak olduğumuz  Arduino kütüphanesi ile gelen fonksiyonları kullanmamızı sağlayacak olan araçtır. Toolbox’ı kurduğumuz zaman Arduino’nun COM Adresi LabVIEW’de görüntülenecek ve bu şekilde Arduino ve LabVIEW haberleştireceğiz. NI-VISA programını www.ni.com adresinden indirebilirsiniz. Kurulumunu LabVIEW benzeri çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

VI Package Manager

VI Package Manager programı LabVIEW programının kurulumuyla gelen paketlerden biridir. VI Package Manager programını kullanarak Arduino’yu programlamak için gerekli olan LabVIEW Interface for Arduino eklentisini yükleyeceğiz. Bilgisayarımızın arama çubuğuna VI Package Manager yazarak programı bulup çalıştırabilirsiniz. Açılan programın arama kısmına ‘ arduino ’ yazarak arattığımız zaman karşımıza çıkan LabVIEW Interface for Arduino seçeneğini seçip sol üst köşeden paketi yükle seçeneğine tıklıyoruz.

Eğer her şey yolunda gitmiş ise LabVIEW Interface for Arduino  eklentisi aşağıdaki resimde olduğu gibi yüklenmiştir.

LIFA Kodu

Labview ile Arduinomuzu programlamak için önce LIFA_Base.ino adlı program dosyamızı arduinomuzun içine atmamız gerekmektedir. LabVIEW Interface for Arduino  eklentisi ile birlikte gelen bu dosyaya ‘’ C:\Program Files (x86)\National Instruments\LabVIEW 2017\vi.lib\LabVIEW Interface for Arduino\Firmware ‘’ yolunu izleyerek bulabilirsiniz. Dosyayı açarak Arduino içine atabilirsiniz.

İlk Uygulama : Led On/Off

Tüm bu işlemlerin ardından sıra ilk uygulamamızı yapmaya geldi. Arduino’nun üzerinde bulunan 13.pine bağlı olan Led’i yakıp söndüreceğiz. Aşağıda İlk uygulamamızın Ön Panel ve Blok Diyagramı görülmektedir.

Ön panelden Arduino’da Led’in bağlı olduğu pini seçiyoruz. Run diyerek çalıştırıyoruz. Ön panelde bulunan Value değerini 0 ve 1 yaparak Led’i yakıp söndürebiliriz.

Programda bulunan Fonksiyonları açılarsak ;

Inıt : Bu fonksiyon arduinonun tipini, bağlantı hızını, tipini ve adresini tanıtmamızı olanak sağlar.

Close : Bu fonksiyonu programın bitişini kontrol etmektedir. Her farklı program Close fonksiyonu ile bitmelidir.

Set Digital Pin Mode : Bu fonksiyon arduinonun bağlı olduğu ucu ile Dijital olarak Aktif ve Pasif yapma durumu için gereklidir.

Digital Write Pin :  Bu fonksiyon arduino’da değerleri dijital olarak yazmak için gereklidir.

Bu uygulama haricinde LabVIEW Interface for Arduino  eklentisi ile bir çok uygulama yapabilirsiniz. Bu fonksiyonlara  Programming > Arduino > Sensors segmesi altından ulaşabiliriz. Bir çok sensörün hazır fonksiyonu burada mevcuttur.

Örnek programa buradan ulaşabilirsiniz.

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Arduino

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…