Ana Sayfa Arduino LabVIEW İle Arduino Programlama MakerHub

LabVIEW İle Arduino Programlama MakerHub

6 min read
5
1
10,447

Merhaba arkadaşlar bu yazıda LabVIEW İle Arduino’yu nasıl programlayacağız ondan bahsedeceğim. Öncelikle LabVIEW ile Arduino’yu programlamak için kullanacak olduğumuz gerekli eklentileri(programları) yüklemeyi anlatacağım. Daha sonra ise örnek bir program üzerinden temel komutlara değineceğim.

Kullanacak Olduğumuz Programlar

 • LabVIEW 2016
 • NI-VISA
 • VI Package Manager
 • MakerHub Toolbox
 • Arduino

NI-VISA

LabVİEW programına sonradan yüklenen GPIB ,VXI ,PXI ,Seri ,Ethernet veya USB arabirimlerinden oluşan sistemlerin programlaması için gerekli bir eklentidir. Yani kuracak olduğumuz  Arduino kütüphanesi ile gelen fonksiyonları kullanmamızı sağlayacak olan araçtır. Eklentiyi kurduğumuz zaman Arduino’nun COM Adresi LabVIEW’de görüntülenecek ve bu şekilde Arduino ve LabVIEW haberleştireceğiz. NI-VISA programını www.ni.com adresinden indirebilirsiniz. Kurulumunu LabVIEW benzeri çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 

VI Package Manager

VI Package Manager programı LabVIEW programının kurulumuyla gelen paketlerden biridir. VI Package Manager programını kullanarak Arduino’yu programlamak için gerekli olan fonksiyon menüsünü yükleyeceğiz. Bilgisayarımızın arama çubuğuna VI Package Manager yazarak programı bulup çalıştırabilirsiniz.

MakerHub Toolbox

Açılan programın arama kısmına ‘makerhub’ yazarak arattığımız zaman karşımıza çıkan MakerHub Toolbox seçeneğini seçip sol üst köşeden paketi yükle seçeneğine tıklıyoruz.

Eğer her şey yolunda gitmiş ise MakerHub fonksiyonu aşağıdaki resimde olduğu gibi yüklenmiştir.

LINX Firmware Wizard

Tüm bu işlemlerin ardından LabVIEW ile Arduino’yu programlamak için yapılacak işlemlerden sonuncusu olan arduinomuzu tanıtmak ve gerekli yazılımı arduino’ya yüklemeye geldi .Öncelikle Arduino’yu bilgisayarımıza bağlıyoruz ve COM numarasını öğreniyoruz.

Tools > MakerHub > LINX > LINX Firmware Wizard yolunu izleyerek aşağıda görülen pencereyi açıyoruz. Bu pencerede programlamada kullanacak olduğumuz Arduino modelini seçiyoruz. Seçimleri yaptıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Bu pencerede bilgisayarımıza bağlamış olduğumuz arduino’nun COM Portunu seçip Next diyerek devam ediyoruz.

Bu pencerede aşağıdaki seçenekleri seçip Next diyerek devam ediyoruz.

Yükleme işlemi başlamıştır.

Yükleme işlemi başarı ile sonuçlanmıştır. Launch Example seçerek örnek uygulamamızı açıyoruz.

 

İlk Uygulama : Blink

Tüm bu işlemlerin ardından sıra ilk uygulamamızı yapmaya geldi. Arduino’nun üzerinde bulunan 13.pine bağlı olan Led’i yakıp söndüreceğiz. Aşağıda İlk uygulamamızın Ön Panel ve Blok Diyagramı görülmektedir.

Ön panelden Arduino’nun COM Portunu ve Led’in bağlı olduğu pini seçiyoruz. Run diyerek çalıştırıyoruz. Ön panelde bulunan Click Here tıklayarak Led’i yakıp söndürebiliriz.

Programda bulunan Fonksiyonları açılarsak ;

Open Fonksiyonu iletişimi başlatır. Arduinonun bağlı olduğu COM Portunu görebiliriz. Her farklı program Open fonksiyonu ile başlamaktadır.

Close Fonksiyonu programın bitişini kontrol etmektedir. Her farklı program Close fonksiyonu ile bitirmeliyiz.

Digital Write Fonksiyonu , Arduino’da kullanacak olduğumuz dijital giriş adresini seçmemizi sağlamaktadır. Output Value girişi bağlanan veya gönderilen değer ile aktif olmaktadır.

Loop Frequency Fonksiyonu ile döngü oranını Hz cinsinden ekranda görebiliriz.

Bu uygulamada kullanmadığımız ancak işimize çok yaracak fonksiyonlara Programming > MakerHub segmesi altından ulaşabiliriz. Bir çok sensörün hazır fonksiyonu burada mevcuttur.

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Arduino

5 Yorumlar

 1. hakan soydan

  5 Mayıs 2018 at 21:10

  merhaba, labview ile mesafe ölçümü yapmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz?

  Reply

 2. […] önce LabVIEW İle Arduino’yu MakerHub eklentisi ile Programlama yapmayı göstermiştik.  Buradan ilgili yazıya […]

  Reply

 3. Feyyaz

  8 Aralık 2018 at 23:22

  Merhaba anlatımınız için teşekkürler. Labview ile siemens plc ile haberleşen scada örneği bulabilirmiyiz, ve labview den bağımsız exe yapılabilirmi.

  Reply

  • Muhammet Özcan

   Muhammet Özcan

   9 Aralık 2018 at 14:55

   Teşekkür ederim. Halihazırda bu tarz çalışmam yok ancak youtube de istediğiniz çalışmalar vardır.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…