Ana Sayfa Labview LabVIEW MathScript

LabVIEW MathScript

8 min read
0
0
2,039

LabVIEW MathScript, yüksek seviyeli, metin tabanlı bir programlama dilidir. MathScript, 800’den fazla fonksiyon ile .m uzantılı dosyaları çalıştırabilme ve sıfırdan oluşturma olanağı sunmaktadır. Bu sayede grafik tabanlı ve metin tabanlı projeleri LabVIEW içinde birleştirebilirsiniz. MathScript, LabVIEW kurulduğu zaman içinde bulunmaz. Eklenti bir modüldür. MathScript kullanmamız için LabVIEW MathScript RT Modülünü kurmamız gerekmektedir. Bununla birlikte bilgisayarımızda Matlab 6.5 ve üzeri bir sürümününde yüklü olması gerekmektedir.

LabVIEW MathScript RT Modülünü kurup, LabVIEW çalıştırdığınız zaman aşağıda resimde görüldüğü gibi açılış ekranına modülün simgesi gelmektedir.

LabVIEW MathScript kullanmanın iki yöntemi vardır. Bunlar MathScript Window ve MathScript Node.

MathScript Window

MathScript Window ile Matlab’da olduğu gibi komut satırından girilen komutlar ile gerekli işlemler yapılabilir. Bu işlemlere ait sonuçlara, değişkenlere ve komut geçmişine bu ekrandan ulaşabiliriz. Ayrıca .m uzantılı dosyaları çalıştırabilir veya oluşturabiliriz. LabVIEW çalıştırdığımız zaman başlangıç ekranından aşağıda resimde görüldüğü üzere Tools > MathScript Window tıklayarak penceremizi açabiliriz.

MathScript Window açıldığı zaman aşağıda resimde görüldüğü gibi Matlab programına benzer olduğu bir ara yüz karşımıza çıkmaktadır.

Command Window (Komut penceresi): Programımızı, fonksiyonlarımızı çalıştırabilir veya değişkenlerimizi tanıtıp işlemler yapabildiğimiz penceredir.

Output Window (Çıkış Penceresi): Sonuçların gösterildiği penceredir.

Variables: Değişkenler ile ilgili bilgiler gösterildiği penceredir.

History: Yapmış olduğumuz işlemlerin geçmişini görebildiğimiz penceredir.

Örnek: x değişkenine 5, y değişkenine 3 değerlerini atayıp bu iki sayıyı topluyoruz. Aynı zamanda A değişkeninde 2×2’lik bir matris tanımlıyoruz.

Script: Programımızı yazdığımız ve .m uzantılı dosyaları oluşturduğumuz kısımdır. Bu pencere ile programımızı kayıt edebilir veya var olan başka bir program açabiliriz.

Örnek: 0‘dan başlayıp 1’er artarak 360’a kadar bir aralıkta sinüs veya kosinüs grafiklerini aynı grafik üstünde çizdirelim.

Yukarıdaki resimde Script penceresinde .m uzantılı programımız görülmektedir. Operate > Run Script veya Script penceresinde Run Script tıkladığımız zaman programımız çalışmaktadır. Programın çıktısı olan  grafiğimiz aşağıdaki resimde görülmektedir.

MathScript Node

MathScript Node, LabVIEW blok diyagramında metin tabanlı MathScript kodunu grafik programlama ile beraber kullanılmasına olanak sağlayan bir yapıdır. MathScript Node, Blok diyagram sağ tık yapıp Programming > Structures > MathScript Node grubunda yer almaktadır. MathScript Node kullanımını adım adım bir örnek üzerinden açıklayalım.

Örnek: MathScript Node kullanarak 0-360 arası sinüs grafiği çizelim.

Adım 1:File > New VI seçerek yeni bir sayfa açalım.

Adım 2:Controls > Modern > Vertical Pointer Slide ön panelde Genlik için giriş oluşturalım.

Adım 3:Controls > Graph > Waveform Graphs ön panele grafiği görmek için ekran oluşturalım.

Adım 4:VI Blok diyagramını görüntülemek için Window > Show Block Diagram seçelim.

Adım 5:Blok diyagrama sağ tık yapıp Programming > Structures > MathScript Node fare ile seçip dikdörtgen şeklinde ekrana sürükleyin.

Adım 6: MathScript Node sol çerçevesine sağ tık yapıp Add Input seçerek giriş ekleyelim. Programda kullanacak olduğumuz değişkenin ismini Genlik olarak girişe yazalım ve Genlik kontrol terminali ile MathScript Node birleştirelim.

Adım 7: MathScript Node tıklayarak aşağıdaki kodu ekleyelim.

x=0:pi/180:2*pi;

sinusoid=genlik*sin(x);

Adım 8: .m uzantılı hazır kodumuzu eklemek istersek MathScript Node sağ tık yapıp kısayolunu açıp ımport tıklayarak açılan pencereden kodu seçip ekleyebiliriz.

Adım 9:MathScript Node sağ çerçevesine sağ tık yapıp Add Output seçerek çıkış için sinusoid seçelim. Gösterge terminali ile MathScript Node birleştirelim.

 

Adım 10:Son olarak Blok diyagram aşağıdaki gibi görünmektedir.

Adım 11: VI Ön paneli görüntülemek için Window > Show Front Panel seçelim.

Adım 12:Genlik değerini ayarladıktan sonra Run seçerek çalıştıralım. Grafiğimiz Şekil 12.12’da görülmektedir.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Labview

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…