Ana Sayfa Mitsubishi PLC Mitsubishi Plc : Kontak ve Bobin

Mitsubishi Plc : Kontak ve Bobin

4 min read
0
0
2,147

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda Mitsubishi PLC’yi programlarken giriş ve çıkış elemanlarını temsil eden kontak ve bobinlerden bahsedeceğim.Konuyu anlatırken Mitsubishi PLC Programı GX WORKS2 programından yararlanacağım.PLC’de programlama yaparken en sık kullanacağımız komutlar kontak ve bobinlerdir.Program satırında onlarca kontak ve bobin kullanabiliriz.Kontaklar PLC’nin girişlerinden gelen bilgilere göre durumunu değiştirirken,Bobinler ise mevcut durumlarını çıkış olarak aktarırlar.

Açık ve Kapalı Kontak:

Normalde Açık Kontak adında anlaşıldığı üzere açıktır ve enerji geçişine izin vermez.Yani Lojik 0 durumundadır.Girişlerden gelen Lojik duruma göre kendini kapatır ve enerji geçişine izin verir.Böylece hat tamamlanır. Normalde Kapalı Kontak adında anlaşıldığı üzere kapalı durumdadır ve enerji geçişine izin verir.Yani Lojik 1 durumundadır.Girişlerden gelen Lojik duruma göre kendini açar ve enerji geçişine izin vermez.Örneğin,Girişlerden gelen bilgiler buton,anahtarlar veya sensörlerden alınabilir. Mitsubishi PLC’de Fiziksel Giriş ‘X’ ile gösterilir.Başlangıç Adresi X000’dan başlar PLC’nin kapasitesine göre biter.

Bobin:

Bobinler,PLC’lerde çıkış elemanı olarak bilinmektedirler.Yani,PLC’lerde kullanılan çıkış adresleri bobinler sayesinde kontrol edilmeketedir. Örneğin,Çıkışlar motor,selonoid valf,elektromanyetik kontaktör,lamba veya display olabilir. Mitsubishi PLC’de Fiziksel Çıkış ‘Y’ ile gösterilir.Başlangıç Adresi Y000’dan başlar PLC’nin kapasitesine göre biter.

Programa Açık Kontak eklemek istersek F5 yada FN+F5 , Kapalı Kontak eklemek istersek F6 yada FN+F6 tuşlarına , Bobin eklemek istersek F7 yada FN+F7 basabiliriz veya aşağıda gösterilen araç çubuğundan seçebiliriz.

Örnek1:X000 Butonuna basıldığı zaman Y000 Lambasını yakan bir devre yapalım.

Örnek2:X000 ve X001 Butonuna basıldığı zaman Y000 Lambasını yakan bir devre yapalım.

(VE DEVRESİ)

Örnek3:X000 veya X001 Butonuna basıldığı zaman Y000 Lambasını yakan bir devre yapalım.

(VEYA DEVRESİ)

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Mitsubishi PLC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…