Ana Sayfa Mitsubishi PLC Mitsubishi PLC : Simülasyon Yapma

Mitsubishi PLC : Simülasyon Yapma

3 min read
0
0
3,063

Merhaba Arkadaşlar Mitsubishi PLC yazı serimize devam ediyoruz.Bu yazımızda GX WORKS2 programı üzerinden yazdığımız programı nasıl simüle edebiliriz onu göstereceğim.

Örneğin Aşağıdaki gibi Start Butonuna basıldığı zaman Motor sürekli çalışacak.Stop butonuna basıldığı zaman duracak olan bir devremiz olsun.

Araç çubuklarından Debug segmesinin altınadaki Start/Stop Simulation segmesine tıklayarak Simülasyonumuzu başlatıyoruz.

Start/Stop Simulation segmesine tıkladığımız zaman aşağıdaki bir sayfa açılacaktır.Burayı tik işaretlersek yazma işlemi tamamlandığında sayfa otomatik olarak kapanacaktır.

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra artık simulasyonumuzu yapabiliriz.Devremizdeki İnput’ların değerlrini değiştirerek simülasyon yapacağız.

Öncelikle Start Butonunu On yapıp motoru çalıştıracağız.Ardından Stop butonu ile durduracağız.Bunun için Araç çubuklarından Debug segmesinin altınadaki Modify Value segmesini tıklıyoruz.Tıkladığımız zaman çıkan sayfadan Device/Label kısmına On/Off yapacağımız adresi yazıyoruz ve ON Veya OFF yapıyoruz.Aşağıdaki şekildede görüldüğü gibi X0 adresini On yaparak motorumuzu çalıştırıyoruz.

Aşağıdaki şekildede görüldüğü gibi X1 adresini On yaparak motorumuzu durduruyoruz.

Ayrıca simülasyonda aşağıdaki görüldüğü giibi Word veya Double değişkenlerine sayısal değerlerde atıyabiliyoruz.İlerleyen derslerde yeri geldikçe bu konularada değineceğiz.

Bir daha ki yazıda görüşmek üzere !

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Mitsubishi PLC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…