Ana Sayfa OpenCV Ubuntu 16.04 LTS Kurulumu

Ubuntu 16.04 LTS Kurulumu

16 min read
2
0
4,453

Merhabalar,

Bu yazı ile birlikte Ubuntu ve OpenCV ikilisi ile alakalı yazılar paylaşmayı planlıyorum. OpenCV kütüphanesini açık kaynaklı bir işletim sistemi üzerinde kullanmamın sebebi; hem gömülü sistemler hem de otomasyon sektöründe linux dağıtımlarının günden güne yaygınlaşmasıdır. Diğer bir sebep ise; Linux dağıtımları üzerinde görüntü işleme ile alakalı Türkçe kaynaklar, Windows sistemler üzerinde görüntü işleme ile ilgili kaynaklara nazaran daha az bir durumda.  Linux dağıtımları arasında Ubuntu’yu seçmemin sebeplerini saymak gerekirse; dökümantasyonu’nun düzenli oluşu, LTS (Long-Term Support) kavramı, ilk başlarda sevmesem de Unity arayüzü ve son olarak da linux dünyasına yeni atılanların Arduino’su diyebilirim.

Şu sıralar Ubuntu 16.10 sürümü resmi websayfasından son sürüm olarak duyrulmuştur ve dağıtılmaktadır. Fakat kişisel tercihim ve size de tavsiyem olan, ubuntu’nun çıkan her sürümüne balıklama atlamayıp, mümkün olduğunca LTS sürümlerine yönelmenizdir. Malum açık kaynak dünyası derya deniz, bugün söylediği yarın tutmadığı bir alan. LTS sürümünü yüklemeniz takdirde, 5 yıl boyunca güncelleme desteği alırsınız. Ubuntu wikipedia‘nın yalancısıyım. İlgili paragraf;

It was decided that every fourth release, issued on a two-year basis, would receive long-term support (LTS).[8] Long-term support includes updates for new hardware, security patches and updates to the ‘Ubuntu stack’ (cloud computing infrastructure).[16] The first LTS releases were supported for three years on the desktop and five years on the server; since Ubuntu 12.04 LTS, desktop support for LTS releases was increased to five years as well.[22][23][24] LTS releases get regular point releases with support for new hardware and integration of all the updates published in that series to date

Peki nereden indireceğiz bu LTS’yi  ve son sürümü diyebilirsiniz. Şu anda Ubuntu’nun LTS olarak yayınladığı Ubuntu 16.04.1 olarak görülüyor. Ayrıca belirtmekte fayda var, Ubuntu’yu etkin kullanabilmek için önerilen sistem gereksinimleri aşağıdaki gibidir:

Çift çekirdekli bir işlemci tavsiye edilen; 2GHZ mümkünse; 2GHZ üstü olsun.
2GB RAM tavsiye ediliyor, mümkünse bunu en az 8GB yapalım.
Harddiskinizde en az 25GB boş bir alan olsun.
DVD sürücü ya da USB portu da olsun.

Biz bu yazıda USB port’undan Ubuntu’nun kurulumunu yapacağız. Şunu da eklemek gerekirse; Windows’u silmeyeceğiz, bilgisayarımızda hem Ubuntu hem de Windows olacak. Bilgisayar açıldığında Ubuntu’ya mı girmek istediğinizi ya da Windows’a mı girmek istediğinizi seçeceksiniz ve istediğiniz işletim sistemine giriş yapacaksınız.

Ön bilgilendirmeyi de yaptıktan sonra başlayabiliriz.

Öncelikle İmaj dosyamızı, yani Ubuntu kurulum dosyalarının tek bir dosya altında toplandığı gerek ISO gerek IMG uzantılı olabilen dosyayı, bu bağlantı‘dan indirebilirsiniz.

İsterseniz bu bağlantıyı kullanarak Torrent kullanarak da indirebilirsiniz.

Dosyayı indirdikten sonra bilgisayarınıza Windows’un yanına Ubuntu işletim sistemini kurabilmeniz için indirdiğiniz imaj dosyasını usb flash bellek’e ya da dvd’ye yazdırmanız lazım. Ben USB üzerinden Ubuntu’yu yüklemeyi uygun gördüm, 16 GB USB 3.0 bir Flash Bellek ile işiniz hızlıca görülecektir.

DİKKAT:
Aşağıdaki işlemlere başlamadan önce Flash Bellek’inizi FAT32 formatında biçimlendirmeyi unutmayın ! (Flash Bellek’e sağ tık/ biçimlendir/FAT32)

USB Flash Bellek’e bu imaj dosyasını yazdırmak için bir sürü araç var. YUMI, UNetbootin, Win32DiskImager benim aklıma gelenler. Think simple mantığından yola çıkarak; kullanım kolaylığı, aç çalıştır mantığı, az yer kaplayışı sebebiyle UNetbootin yazılımını kullanıyorum. İmaj dosyanızı Flash Bellek’inize yazdırmanız için yapmanız gereken şu;
unetbootin-roboturka-ubuntu
Diskkalıbı seçeneğini seçin.
Siyah kutucuk yani 1 numaralı ile gösterdiğim yere tıklayarak indirdiğiniz imaj dosyasını seçin.
Sürücü kısmından Flash Bellek’iniz hangi harfi aldıysa(Mesela G:\) onu seçin.

Tamam’a tıkladıktan sonra arkanıza yaslanın. İşlem bittikten sonra elinizde nur topu gibi önyüklenebilir(boot edilebilir) bir Ubuntu sürümüne sahip Flash Bellek’e sahip oldunuz.

Flash Bellek takılı bir şekilde bilgisayarınızı tekrar başlatın ve USB’den boot edin, önyükleyin. USB’den boot etmeniz için F12 tuşuna basmanız gerekebilir, en azından benim lenovo bilgisayarımda öyle. Eğer yapamadıysanız google’dan how to enable the f12 boot menu gibi bir cümle aratarak sorununuza çözüm bulma olasılığınız çok yüksek.

Boot edip, ilgili Ubuntu kutucuğunu da seçtiğinizi varsayıyorum. Şimdi Ubuntu’nun kurulumuna geçelim.

İlk ekranda şöyle bir şey ile karşılaşmamız olmamız lazım. Onun haricinde herhangi bir hata vs. alırsanız bu yazının altına yorum olarak yazın, beraber çözüm bulmaya çalışırız.
roboturka-ubuntu-kurulum-dil-secimi

Sol taraftan dil seçiminizi yapabiliyorsunuz, ben size İngilizce olarak seçmenizi tavsiye ediyorum, özellikle Mühendislik öğrencisi iseniz ingilizce olmazsa olmaz. Hem ingilizce bir işletim sistemini kullanarak da teknik ingilizce’ye de aşina olmanız mümkün. Install Ubuntu diyerek başlayalım.

roboturka-ubuntu-kurulum-2
İkinci seçeneği seçerek Continue diyerek devam etmenizi tavsiye ediyorum.
roboturka-ubuntu-kurulum-linux-windows
Şimdi bu kısımda önünüzde birkaç seçenek var. Birincisi Install Ubuntu alongside Windows 10 seçeneğine tıklayarak ( o kısım sizde hangi Windows sürümü vb. varsa o gözükür) buradan devam edebilirsiniz. Diğer seçenek ise Windows altında Disk yönetimi seçeneği altına girerek keyfinize göre diskinizi daraltıp/genişleterek Ubuntu için, yedek dosyalarınız için kendinize bir alan belirleyebilirsiniz. Onun detaylarına burada giremeyeceğim, Google’da bununla alakalı çeşitli yazılar mevcut.

İlk seçeneğe tıkladığınızı varsayıyorum, aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda Ubuntu için ne kadar bir yer ayıracağınızı seçeceksiniz. Seçmek içinde ortadaki boşluğa gelin, fareniz ile sağa sola sürükleyerek bu alanı belirleyebilirsiniz.
roboturka-ubuntu-windows-yer-ayirma
Tavsiyem, Ubuntu’ya 100 GB ayırmalısınız. Install Now diyerek sonraki aşamaya geçersek; Write previous changes to disk and continue ? gibi bir seçenek gelir, yaptıklarınızdan eminseniz devam edin, değilseniz bi Go Back diyerek bir bakın kaç GB ayırmışım diye, korkanın çocuğu olmaz diyerek Continue seçeneğine tıklayın. Geri dönüşü olmayan bu yola girmeye emin misin değil misin diye bir seçenek daha gelecektir, ona da Continue diyerek devam edin.
roboturka-ubuntu-linux-windows-yer-secimi
Buradan konumunuzu seçebilirsiniz, Bayburt,Yozgat vs. kastırmayın tavsiyem, Istanbul seçin gitsin.
roboturka-linux-ubuntu-windows-klavye-secimi
Tamam şunu kabul ediyorum size işletim sistemi’nin dili olarak İngilizce seçtirmiş olabilirim ama Klavyenizi Türkçe olarak seçebilirsiniz. Seçenekler arasından Turkish’i bulduktan sonra Q ya da F klavye hangisini kullanıyorsanız onu seçebilirsiniz. Detect Keyboard Layout üzerinde yer alan kutucuğa da klavyenizden karakterlere basarak, tuşların yerlerinin doğruluğunu tespit edebilirsiniz. Continue diyoruz tekrar.
roboturka-linux-windows-kullanici-adi-secimi
Bu ekrandan Your name kısmına yazdığınız şey Ubuntu’nun karşılama ekranında gözükecektir. Ondan abidik kubidik şeyler yazmamaya özen göstermeniz yararınıza olacaktır. Your computer’s name kısmına da bilgisayarınızın markasını yazabilirsiniz, mesela lenovo için len0v0 ubuntu terminal’inde güzel gözüküyor 😛
Pick a username kısmına takma isminizi yazabilirsiniz. Mesela ismi Bahadır olan birisi Baho, Bilal olan birisi Bilo, ya da herhangi bir nickname varsa onu yazabilirsiniz. Terminalde Username@ComputerName şeklinde gözükeceğinden karizmatik bir şeyler seçmeye özen gösterin, tercih size kalmış.  Ve şifrenizi belirleyin. Kolay hatırlanabilir, Kolay da çözülemeyen bir şeyler deneyebilirsiniz. Yıldız, ünlem, özel semboller vs. kastırmayın derim, altı üstü OpenCv çalışmaları yapacağız. Continue diyerek Ubuntu’nun yüklenmesini bekleyebiliriz. Yüklendikten sonra bilgisayar yeniden başlayacaktır. Yeniden başladığında en üstte Ubuntu’yu göreceksiniz, Enter’a basarak Ubuntu’nuza giriş yapabilirsiniz. Zaten belli bir sürede işlem yapmazsanız otomatik olarak Ubuntu açılacaktır.

Diğer yazıyı OpenCv’nin Ubuntu üzerinde kurulumu olarak planlıyorum, umarım planlar yolunda gider.

Görüşmek dileğiyle.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Yücel Yılmaz
Daha Fazla Göster -  OpenCV

2 Yorumlar

 1. sina

  25 Mart 2017 at 13:08

  bende boot edince grafikleştirilmiş şekilde yükleme ekranı değilde klavye kullanılarak cmd ekranı tarzında yükleme karşıma çıkıyor beceremiyorum nedeni nedir ?

  Reply

  • Yücel Yılmaz

   Yücel Yılmaz

   25 Mart 2017 at 18:30

   Merhaba Sina, karşılaştığın ekranın fotoğrafını çekip yollayabilirsen daha iyi olur, herhangi bir hata vb. almış olabilirsin.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

EcubMaker TOYDIY 4in1 3D Yazıcı İncelemesi

Merhabalar, Bugün sizlerle beraber EcubMaker firmasının üretmiş olduğu 4’ü 1 arada (…