Ana Sayfa Havacılık ve Uzay Uzay’ın Yeni Ülkesi : ASGARDİA

Uzay’ın Yeni Ülkesi : ASGARDİA

2 min read
0
0
1,982

Uzayda Asgardia adlı ülkenin kurulumu için geçtiğimiz günlerde uluslararası bilim insanları tarafından Paris ‘te tanıtımı yapıldı. Asgardia internet sitesi üzerinden vatandaşlık başvurularını topluyor.

3953165800000578-3833968-image-a-23_1476261546299

Liderliğini uzay araştırmalarına yaptığı yatırımlarla bilinen Azeri asıllı Rus iş adamı Igor Ashurbeyli’nin üstlendiği, üç farklı üniversitenin uzay araştırmaları merkezi liderleri ve bir kozmonottan oluşan ekip, Dünya’nın yörüngesinde yeni bir ülke kurmak istiyor. Asgardia adı verilen bu ülke uzay madenciliği yapacak ve Dünya’yı uzaydan gelebilecek tehlikelere karşı koruyacak. Projenin temelini oluşturacak ilk uydunun 18 ay içerisinde yörüngeye fırlatılması hedefleniyor.

Ülkenin Dünya yörüngesine kurulacak bağımsız bir ülke olması planlanıyor.Yaklaşık 100.000 insanın Dünya yörüngesinde kurulacak olan bir uzay istasyonunda kendi kural ve yasalarıyla yaşamasını öngören uzay ülkesi Asgardia ; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı yeryüzünü korumaya çalışacak.

Asgardia teknik anlamda bir Uluslararası Uzay İstasyonu’na benzeyecek olsa da ISS gibi yalnızca bir laboratuvar değil tıpkı Türkiye, ABD gibi bir ülke olmayı hedefliyor. Uluslararası yasaların böylesi bir duruma nasıl cevap vereceği konusunda ise net bir şey yok.

  • Savunma Sanayi : Türkiye’nin Geleceği

    Öncelikle çok geniş kapsamlı bir konu olduğunu belirtmek istiyorum. Sene olmuş 2016 (oda b…
Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Reyhan Dursun
Daha Fazla Göster -  Havacılık ve Uzay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Alimex’te Staj Projesi

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımda size Alimex adlı İsviçre kökenli bir firmada yaptığım staj …