Ana Sayfa PLC Schneider Plc Programlama : Kontak ve Bobin

Schneider Plc Programlama : Kontak ve Bobin

4 min read
0
0
3,692

Merhaba Arkadaşlar,bu yazımızla beraber plc programlama da kullanacak olduğumuz komutları basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.Bu anlatımımı Schneider Twido Suite programı üzerinden yapacağım.PLC’de programlama yaparken en sık kullanacağımız komutlar kontak ve bobinlerdir.Kontaklar PLC’nin girişlerinden gelen bilgilere göre durumunu değiştirirken,Bobinler ise mevcut durumlarını çıkış olarak aktarırlar.

Açık ve Kapalı Kontak:

Normalde Açık Kontak adında anlaşıldığı üzere açıktır ve enerji geçişine izin vermez.Yani Lojik 0 durumundadır.Girişlerden gelen Lojik duruma göre kendini kapatır ve enerji geçişine izin verir.Böylece hat tamamlanır. Normalde Kapalı Kontak adında anlaşıldığı üzere kapalı durumdadır ve enerji geçişine izin verir.Yani Lojik 1 durumundadır.Girişlerden gelen Lojik duruma göre kendini açar ve enerji geçişine izin vermez.Örneğin,Girişlerden gelen bilgiler buton,anahtarlar veya sensörlerden alınabilir.Schneider Twido Plc’lerde,kontaklar I,Q,M,S,X gibi hafıza tipi değerleri alabilir.Yeri geldikçe bu değerlerden bahsedeceğiz.

Schneider Twido Plc’lerde fiziksel ınputlar I tipi değer ile gösterilmektedir.Bunlar,Plc’nin üstünde ki gerçek ınputlardır.

 Açık Kontak

 Kapalı Kontak

Bobin:

Bobinler,PLC’lerde çıkış elemanı olarak bilinmektedirler.Yani,PLC’lerde kullanılan çıkış adresleri bobinler sayesinde kontrol edilmeketedir. Örneğin,Çıkışlar motor,selonoid valf,elektromanyetik kontaktör,lamba veya display olabilir. Schneider Twido Plc’lerde,bobinler Q,M,S,X gibi hafıza tipi değerlerini alabilir.Yeri geldikçe bu değerlerden bahsedeceğiz.

Schneider Twido Plc’lerde fiziksel outputlar Q tipi değer ile gösterilmektedir.Bunlar,Plc’nin üstünde ki gerçek ınputlardır.

 Bobin

Örnek1:I0.0 Butonuna basıldığı zaman Q0.0 Lambasını yakan bir devre yapalım.

Örnek2:Mühürleme Devresi:I0.0 Butonuna basıldığı zaman Q0.0 Lambasını yakacak ve elimizi çektiğimiz zaman yanmaya devam edecek.I0.1 Stop butanuna bastığımız zaman ise Lamba sönecek bir devre yapalım.Burada aslında  Mühürleme devresi yapmış olduk.

Bir daha ki yazıda görüşmek üzere !

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  PLC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…