Ana Sayfa 3D Yazıcı İnşaat Devi Caterpillar Tuğla Döşeme Robotu Hadrian X’a Yatırım Yapacağını Açıkladı

İnşaat Devi Caterpillar Tuğla Döşeme Robotu Hadrian X’a Yatırım Yapacağını Açıkladı

2 min read
0
0
1,961

Dünyanın en büyük inşaat makinesi üreticisi Caterpillar , tuğla döşeme robotu olan Hadrian X’ın yaratıcısı olan Avustralya şirketi Fastbrick Robotics’e yatırım yapacağını açıkladı. Fastbrick Robotics,saatte 1.000 tuğla verebilen ve çalıştıkça yerine yapıştıran tek kollu bir tuğla yapım robotu olan Hadrian X’in geliştiricisidir.Bu durum Hadrian X’ın sadece 2 gün içinde bir evi inşa edebileceği anlamına gelmektedir.2005 yılında geliştirilmeye başlayan Hadrian X, Mike Pivac tarafından icat edilmiştir.

ABD şirketi Caterpillar ,8 milyon dolarlık yatırım yapmak için gelecek yıl 2 milyon dolarlık Fastbrick Robotik hissesi satın alacak. Bu para, teknolojiye, ticari bir ürünün geliştirilmesine ,satış ve servislere ilişkin daha fazla araştırmaya harcanacak.

Hadrian X , bir kamyonun arkasına takılmış şekilde çalışabilmektedir.Bir CAD programıyla kontrol edilen 30 metre uzunluğundaki kolu, tuğlaları hassas bir şekilde kesip tezgâh yapabilir ve yerleşik nozul kullanarak yerinde çimento harcı enjekte edebilir.

Kaynak :

http://www.globalconstructionreview.com/news/caterpillar-buys-australian-bricklaying-robot/

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  3D Yazıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…