Ana Sayfa Robotik İnsansız Araçlara Yenisi Ekleniyor : Gemiler

İnsansız Araçlara Yenisi Ekleniyor : Gemiler

4 min read
0
0
1,969

Programın Fransız üyesi Fransa’da üç Avrupa şirketinin, tamamen insansız bir tedarik gemisi inşa etmek için toplanacağını açıkladı.

Fransız denizaşırı hizmetler şirketi Bourbon, İngiltere’deki Automated Ships Ltd (ASL) ile Norveç Tech firması Kongsberg Denizcilik ile dünyadaki türünün ilk örneği olacak olan bir gemi inşaatında çalışacaklarını açıkladı. Bourbon, “deniz faaliyetleri için dünyanın ilk özerk, tam otomatik ve düşük maliyetli prototip gemi olacak” dedi.

Rolls-Royce ‘un insansız gemi projesi

Kullanıcılar, şu anda küçük insansız tekneler kullanıyorlar ancak daha büyük, insansız ve otomatik gemiler inşa etmek için herhangi bir teknik engel bulunmuyor. Amaç, enerji ve balık yetiştiriciliği endüstrisine ışık kaynakları sağlayabilen ve acil durumlarda yedekleme sağlayabilen kendini sürebilen bir tekne üretmektir.

Aynı zamanda bilimsel ve hidrografik(sular coğrafyası) misyonlar için destek olarak da kullanılabilir.ASL ve Norveç firması Kongsberg geçen yıl Hroenn adlı bir katamaranın(çift gövdeli tekne) ilk tasarımını geliştirmek için birlikte çalıştılar.Bourbon, bu 37 metrelik (121 ayak) mono tekerlekli bir kabine dönüşerek daha fazla yük taşıma kapasitesi ve görev esnekliği sağladığını belirtti.

ABD’nin insansız savaş gemi projesi

Test Süreci

Prototip, Norveç’te inşa edilecek ve Norveç’in deniz otoritelerinin denetimi altında Trondheim fiyortlarında(buzullar sonucu oluşma) otomatik gemiler için özel bir test yatağında değerlendirilecek.Feribot inşasınnda ve ileri teknoloji içeren destek gemilerinde deneyimli olan Norveç tersanesi Fjellstrand AS tarafından yapılması bekleniyor.

Görevler

Bourbon, plandaki rolü, hizmetler endüstrisi hakkındaki bilgilerini, Finanse Hroenn’in tasarımını ve maliyetlerini pazar ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sağlamak için sağlayacaktır. Şirket, 514 gemi filosuna ve 9,300 bordroya sahiptir.Bu durumda, ASL ile birlikte çalışarak, prototipi inşa etmek için finansman sağlamaya yardımcı olacak.Prototipin maliyeti henüz belirlenmedi.

 

Rolls-Royce’un insansız gemi projesi :

 

Not: Gemi tasarımı kesinleşmediği için fotoğraflar temsilidir.

 

 

Daha fazla bilgi için:

http://www.gadgetsnow.com/computing/three-european-firms-join-in-robot-ship-project/articleshow/59562739.cms

Buğra UNUTMAZ

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Buğra Unutmaz
Daha Fazla Göster -  Robotik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Düşen Notlarınızı Yükseltmenin 9 Yolu

En parlak öğrenciler bile bazen hata kendilerinde olmasa bile notlarında düşüler gösterebi…