Ana Sayfa Robotik Stanford’un Sosyal Robotu : Jackrabbot

Stanford’un Sosyal Robotu : Jackrabbot

3 min read
0
0
1,352

Stanford Üniversitesi , Hesaplamalı Vizyon ve Geometri Laboratuarı(The Computational Vision and Geometry Lab) araştırmacıları normal insanın sosyal hayattaki hareketlerini izleyerek aramızda özerk bir şekilde hareket edebilecek bir robot prototipi geliştirdiler.Sensörler ve kameralar ile donatılmış olan bu robot üniversite çevresinde gezinerek insan davranışlarını anlamaya çalışarak onlar hakkında bilgi topluyor.

Tekerlekler üzerinde bir topa benzeyen Jackrabbot lakaplı Jackrabbits çocuk gibi insanların yaptığı şeyleri görüyor ve aynı şekilde yapmaya çalışıyor. Ekibin bilgisayar bilimcileri,robotun Stanford kampüsünde dolaşarak  görüntüleri koordinatlara dönüştürdüğünü ve insanların resimlerini ,videolarını topladığını söylüyor.Bu koordinatlardan ise bir algoritma geliştiriyorlar. Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri asistanı ve direktörü olan Silvio Savarese  Robotların, sosyal yaşamı öğrenerek  insanların ve robotların bir arada yaşadığı ekosistemin bir parçası olabileceği söylüyor. Bugün Jackrabbot pahalı bir prototip olmasına rağmen  beş ya da altı yılda bunun gibi sosyal robotların 500 dolar kadar ucuza dönüşebileceğini ve şirketlerin bunları kitlesel piyasaya sürmelerinin mümkün olacağını tahmin ediyor.

Jackrabbot’un yaratıcıları yakında, özerk robotların her yere gideceğini, doğum yaptıracağını, yaşlılara yardım edeceğini ve insanlarla günlük olarak etkileşime geçeceklerini söylüyor.Bunların yanında engelli insanların bir tren istasyonu gibi bir kamusal alanda dolaşmalarına yardım etmelerine ,terminaller,alışveriş merkezleri veya kalabalık alanlarda insanlarla  birlikte güvenli bir şekilde çalışmaları amaçlanıyor.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Robotik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…