Ana Sayfa Otomotiv Geçmişten Günümüze Bettle

Geçmişten Günümüze Bettle

5 min read
0
1
5,195

Türkiye’de vos vos, tosbağa veya kaplumbağa adıyla bilinen Beetle otomobil tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Adolf Hitler’in 1930 lu yılların başlarında halkın alabileceği bir araba yaptırma hayaliyle ve mühendis Ferdinand Porshce’ nin yeteneğiyle ortaya çıkmıştır. İkili Beetle’ ın üretiminde birlikte çalışmıştır. Hitler’in kurup Volkswagen (Halkın Arabası) adını verdiği fabrikada 1932 yılından 1938 yılına kadar Beetle’ın üretimi için çalışıldı. 1938 yılında üretildi fakat 2. Dünya savaşı sırasında fabrikanın savaş malzemeleri üretmesi nedeniyle Beetle’ ın üretimine ara verilmek zorunda kalındı.

Beetle yaklaşık 900 kg ağırlığında, 1200-1600 CC‘lik 4 zamanlı benzinli motora sahip ve yaklaşık 40 beygirlik güç üretmektedir. Saatlik ortalama hızı yaklaşık 100 km/h’dir. Motorunun ve vites kutusunun arkada, hem önde hem arkada bagajı ve ön bagajın altında yakıt deposu olmasıyla farklı bir tasarıma sahiptir. Direksiyonun ortasında su, kale ve köpek figürleri bulunmaktadır. Su arabanın su gibi aktığını, kale sağlamlığını, köpek ise arabanın sahibine sadakatini simgelemektedir.

Savaş sonrası Beetle‘ın üretimine yeniden başladı ve 1950 li yılların ortalarına gelindiğinde Batı Almanya’da popülerliği iyice artmıştı. 1963 yılında Herbie film serisine konu olmuştur. Tüm dünyada adından söz ettirmiş ve bir ikon haline dünüşmüştür. 2003 yılına kadar üretimine devam edilmiştir.


Yeni Beetle dan biraz bahsedecek olursak Volkswagenin “Efsaneler asla ölmez sadece şekil değiştirir.” Sloganını Beetle içinde kullanılabilir. Aslında çok büyük bir şekil değişikliğinden de söz edemeyiz ana hatlar nerdeyse tamamıyla aynı diyebiliriz. Günümüz teknolojileri ile donatılan yeni Beetle hayranlarının karşısına çıkmış ve beklentileri büyük ölçüde karşılamıştır. 1.2 TSI 105 PS ve 1.4 TSI 150 PS modelleri ile kullanıcının karşısına çıkmıştır. 1.2 TSI 105 PS modelinin DSG ve manuel şanzıman olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Yeni Beetle motoru ve şanzımanı önde olmasından dolayı önden çekişlidir. 12 farklı renk opsiyonu vardır.

Elektrikli ön camlar, elektrik ayarlı ve ısıtmalı yan aynalar, yol bilgisayarı, görsel park desteği, cruise control, klima, start/stop sistemi, ABS,ESP,MSR,EDL,ASR,EBD, hava yastıkları, hıza duyarlı elektro-mekanik servo direksiyon, immobilizer gibi pek çok yeni özellik günümüz teknolojisiyle birlikte Beetle la buluşmuş ve sevenleri için beetle ı daha da vazgeçilmez hale getirmiştir. Dünyanın en çok üretilen ve satılan otomobili ünvanını elinde bulunduran Beetle üretildiği günden bu güne otomobil severlerin büyük bir çoğunluğunun beğenisini hep kazanmıştır. Bundan sonrada sınıfının en iyileri arasında kalma yolunda oldukça iddaalı görünüyor.

  • 2018 Yılında AR-GE’ye En Fazla Harcama Yapan Şirketler

    Araştırma ve Geliştirme kelimelerinin kısaltması olan Ar-Ge, şirketlerin  ürünlerinin inov…
Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Otomotiv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…