Ana Sayfa Robotik Vücudumuzdaki Mikrodoktorlar

Vücudumuzdaki Mikrodoktorlar

2 min read
0
0
2,122

İlk olarak 1966 yılında  Esrarengiz Yolculuk ile karşımıza çıkan bir akyuvar boyutuna kadar küçülüp bizi tedavi eden denizaltıları bize ne kadar uzak gelse de ETH Zürich’den Prof. Bradley Nelson bu mikrodoktorları geliştirmeyi başardı. Nelson’ın geliştirdiği bu mikrodoktorlar tedavi sırasında spesifik lokasyonlar üzerine ilacın taşınmasına-özellikle tümörlerde-, ameliyat gerektiren durumlarda diğer ekipmanlar ile kullanarak bu zorunluluğu ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.Bu sayede hem tedavinin yan etkisi azalıyor hem de iyileşme yüzdesini arttırıyor.

Robot’un tasarımında uyku hastalığına neden olan Trypanosoma brucei  bakterisinin kanda şekil değiştirmesinden esinlenen Nelson, mikrorobotlarını pH,sıcaklık ve ışık şiddeti gibi faktörlerle şekil değişikliğine uğratabiliyor.Bu özelliğinden dolayı “origami robot” olarak adlandırılan mikrodoktorlar birden fazla hidrojelden oluşan bir yapıya sahip. Kullanılan hidrojel robota esneklik sağlıyor,bu sayede kolayca şekil değiştirebiliyor.

Şu anda beyin dalgaları ile etkinleşen genetik modifikasyona uğramış hücrelerden oluşan robotların gelişim sürecindeki bir sonra ki adımı , robotlara bilinç kazandırılarak  vücudu dışarıdan bir uyaran olmadan dolaşması.

Ayrıntılı bilgi ve makaleye ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/09/160921143021.htm

Hatice Kübra Bilgili

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Robotik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…