Ana Sayfa Bilim 1 Adam+1 Bilgisayar+1 Fabrika=Endüstri 5.0

1 Adam+1 Bilgisayar+1 Fabrika=Endüstri 5.0

12 min read
3
0
9,907

Bu yazımda geleceğimizin teknolojisi olacak olan endüstri 5.0’dan bahsetmek istiyorum. Öncelikle endüstri nedir? Endüstri, hayatta kullandığımız herşey ama herşeyin üretilmesi ve geliştirilmesi olarak söyleyebiliriz. Teknoloji geliştikçe hayatta değişmez dediğimiz unsurların bile değiştiğini görüyoruz. Buna bağlı olarak da endüstri gelişmektedir. Endüstriyel gelişmeleri 1.0, 2.0, 3.0 ve 4.0 olarak dört gruba ayrılıyor fakat ben bu gruplara endüstri 5.0 da ekliyorum. Çünkü endüstri 5.0 çıkmasıda uzak değil. Endüstriyel gelişmelerin gelişim sürelerini gördükçe endüstri 5.0 ne kadar yakın olabileceğimizi anlayacaksınız. Endüstri 1.0 yaklaşık olarak 140 yıl sürdüğünü varsayarsak her bir gelişme yuvarlak hesap yarıya düşmektedir. Şimdi bu hesabı tek tek yazarak gidelim endüstri 1.0 140 yıl, endüstri 2.0 70 yıl, endüstri 3.0 35 yıl, endüstri 4.0 da 17,5 yıl süreceğini öngörürsek bu süre endüstri 4.0’ın temeli sayılabilecek uygulamaların ilk ortaya çıkış tarihlerini yaklaşık olarak 2005 olarak öngörürsek ki endüstri 4.0 en yeni gelişmelerden biri ve bu durumda 2020 senelerinden itibaren endüstri 5.0 la ilgili yapılan ilk çalışmaları görebileceğiz. Benimkisi sadece bir teori mi? İsterseniz bu sorunun cevabını tek tek açıklayacak olduğum endüstriyel gelişme evrelerini okuduktan sonra karar verin…

Endüstri 1.0

İngiltere’de başlayan sanayi inkılabı ile endüstri 1.0 giriş yaptık. Buhar, su, rüzgar … vesire gibi doğal çevre unsurlarından bir tork gücü yani dönüş gücü elde ettik ki bunu da bir sisteme aktarırsak elimizde bir endüstriyel güç olmuş olur. İnsanlar gözleriyle gerçekten görerek bu duruma şahit olmuşlardı. Bu sanayi inkılabında önümüze en çok çıkan unsur buhar gücüydü. Bu buhar gücü sayesinde buharlı lokomotif ulaşım ve taşımacılık alanında kullanıldı, buharla çalışan makinelerle fabrikalar açıldı. Birçok gelişme yaşandı çünkü eskiden beden gücü kullanılıyor ve hayvanlardan faydalanılıyordu. Ayrıca buhar gücünü elde edebilmek için de kömür gibi enerji kaynakları kullanılıyordu. Yaşanılan bu gelişmeler bile eskisinin yanında çok daha fiyakalı duruyor.

industry 1.0

Endüstri 2.0

Artık elimizde bir elektrik gücü var. Bu elektrik gücünü kullanarak çalışan üretim bantları devreye girdi. Fabrika içerisinde üretim makineleri arasında ürünlerin gidip geldiği bir üretim akışı oldu. Bu akış üretim faaliyetlerinin biraz daha hızlanmasını sağladı. Artık enerji kaynaklarından sağladığımız enerjiyi elektrik gücüne çevirebiliyorduk. Yine aynı şekilde bu sistemlerin çalışması için bir insanın yönlendirmesine ve düğmeye basıp çalıştırmasına ihtiyaç vardı. Dolayısıyla fabrikalarda insan gücüne olan ihtiyaç olduğu için endüstri 1.0’dan beri devam eden bu insan gücü ihtiyacı bu endüstriyel inkılap döneminde de devam etti. Ama yine de elimizde çok büyük bir güç olan elektrik enerjisi vardı.

ındustry 2.0

Endüstri 3.0

Bu gelişim evresinde dijital bir inkılap hakimdir. Artık dünya dijital bir çağ yaşamaktadır. Buna bağlı olarak da endüstri tabii ki de etkilenmiştir. Bu dönemde programlanabilir mantık devreleri ortaya çıktı. Yani yazılım kontrolündeki elektronik olarak da tanımlayabiliriz. Yazılımla kontrol etmek demek kısaca bilgisayar kontrolü altında olarak da söyleyebiliriz. Bana göre en büyük icat bilgisayardır. Bu dönemlerde artık hayatımıza girmiş ve hayatımızı şekillendirmiştir. İşte bu kendi aklı olan bu devreleri kullanarak daha verimli ve daha hızlı üretime geçtik. İnsan gücü ne olan ihtiyaç biraz daha azaldı. Makineler yavaş yavaş insanların yerini almaya başladı. İnsan + makine + yazılım üçlemesi olarak çalışmalar yürütülmüştür. Bugün hala içinde bulunduğumuz bir dönemdir. Bir sonraki döneme olan geçişler başlamıştır.

industry 3.0

Endüstri 4.0

Bu dönemde insan gücüne olan ihtiyaç neredeyse yok denecek kadar az sayıda olacak. Bu programlanabilir devreler artık çok küçük oldu ve olmaya devam edecek. Üretim robotları birçok insanın işini ve mesleğini elinden alacak; daha verimli ve hızlı hale getirecek. Bu küçülen programlanabilir devreleri robotların, cihazların, nesnelerin içine yerleştireceğiz ve onları internete bağlayarak nesnelerin interneti dedikleri bu olayı fabrika içerisindeki tüm unsurlara uygulamış olacağız. Online olan bu robotlar, cihazlar ve nesneler bulut denilen online veri depolama ve iletişim akışı olan kablosuz sistemler aracılığıyla veri akışını sağlayabilecek ve sistemdeki yöneticiler tarafından da rahatlıkla kontrol edilebilecek ve yönetilebilecektir. Bu da fabrikaların küçülmesini, daha düşük enerji tüketimiyle üretim yapmayı sağlayabilecektir. Gördüğünüz gibi bilgisayar teknolojileri hayatımızın ne kadar da çok içerisine girecek.

ındustry 4.0

Endüstri 5.0

İnsansı robotlar günler geçtikçe gelişiyorlar. Bu gelişmeler sayesinde robotlar artık kollarını insan kolunun tüm fonksiyonlarını yerine getirebilecek kadar ilerlemiş olacak. Bu da robotların herhangi bir bölge sınırlandırılması olmadan herhangi bir yerde duran nesneyi alıp, kullanabilmesini sağlayacaktır. Hem üretim robotlarının fonksiyonları genişleyecek hem de onları tamir edebilecek, yeniden programlayabilecek, kontrol edebilecek olan robotlarda yapılmış olacak. Hepsi online, buluta veri yüklüyor ve kendileri arasında iletişim kuruyor olacak. Fabrikayı yalnızca bir kişi tek bir bilgisayar kullanarak tüm fabrikayı kontrol edebilecek hale gelecektir. Kim bilir belki de bilgisayarı beyin dalgası sensörleri bulunan cihaz vasıtasıyla da kontrol edebileceğiz. Robotların hepsi bozulursa diye bir soru aklınızda kalabilir merak etmeyin tek birini tamir etseniz yeterli olacaktır. Kötü senaryolar kuracak olursak da robotlar belki grev yapabilir veya isyana kalkabilir. Robotların artık kendi bataryası ve kendi yapay zekası, sizinle iletişime geçebileceği dikkate alınırsa çek fişi bitir işi diye bir olay da olmayacaktır. Robot-insan işbirliği yapılacak. Artık iş alımı sırasında dikkat edilecek unsurlar işlemci modeli, markası, batarya süresi gibi unsurlar olacak. Robotun CV’sini okuyarak CEO olarak işe alabileceksiniz. Kim bilir…

human-robot-handshake-930x697

 

İlgili Video İçin Tıklayınız…

Buna Benzer Yazılar Göster !
 • PHP Dersleri #6

  Diziler Diziler birer değişkendir. Diziler bir kerede birden fazla değer tutabilirler. Diz…
 • Elon Musk : Geleceğin Hava Trafiği

  İnterneti evimize gelen telefon kablosu dışında lmb ev tipi uydu çanaklarımızla ya da daha…
 • PHP Dersleri #5

  Do While Loop Durumu do{….}while(…); şeklinde kullanılır. Bu durumun anlamı ov…
Daha Fazlasını Yükle - M. Atakan Şentürk
Daha Fazla Göster -  Bilim

3 Yorumlar

 1. Yakuphan Haris

  3 Aralık 2016 at 11:40

  Sizde Mekatroniğin Türkiye’de gerçek anlamda yerleşmeye başlaması ne zamandır?

  Reply

  • Σ Atakan Şentürk

   Σ Atakan Şentürk

   20 Ağustos 2017 at 15:58

   Ülkenin her yerinde bilinçlendirme çalışmaları yapılmalı ki herkes teknoloji ile neler yapılabileceğini anlasın.Sokakta akıl sağlığı yerinde olan herhangi bir birey varolan bir teknoloji ürünün nasıl yapıldığı, ne için kullanabileceği gibi bir takım sorulara birkaç kelimede olsa doğru düzgün bir cevap verebildiği takdirde toplum tarafından kabul görüp gelişmeye başlar. Aksi takdirde yalnızca işin uzmanı çevreler dahilinde kalır.

   Reply

 2. […] 1 Adam+1 Bilgisayar+1 Fabrika=Endüstri 5.0 […]

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

PHP Dersleri #6

Diziler Diziler birer değişkendir. Diziler bir kerede birden fazla değer tutabilirler. Diz…