Ana Sayfa Bilim Gelişen Teknolojide Endüstri 4.0

Gelişen Teknolojide Endüstri 4.0

5 min read
0
2
2,753

Sayısal zekâ, yani bir diğer ifade ile matematiksel zekâ; bir mühendisin aslında değişime başladığı spesifik olarak ilk en mükemmel icrasıdır. Geçmişten günümüze birçok değişimle günden güne değişen teknoloji de bu durumun en iyi örneklerindendir.1947‘lerde yarı iletken teknolojisi devriminin temeli olan transistör’ün bulunmasıyla elektronik kavramına geçilmeye başlanmıştır. Dijital elektriğin temelinide bu gelişmede başlatmıştır ve buda günümüzde bilgisayar çağı ile gelişerek günden güne artan mükemmel ve inanılmaz harikalara sebep olmaktadır. Bu gelişmelerin her biri aslında Endüstride bir model çatısı altında toplanmaktadır. Son olarak Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) düşüncesine kadar ilerlemiştir. Endüstri 4.0 olarak adlandırılan bu modelde temel de bir bilgi uzayını sanal bir ortamda saklayıp barındıran cloud (Bulut) yapısı ve bu bilgilerle yönlenebilen bir nevi yapay zekâya sahip nesneler. Bilgisayar topolojilerinde bahsedilen protokollerin hepsini içinde barındıran bu model de yine kullanım alanları bakımından  oldukça geniş diyilebilir . Örneğin ev uygulamaları, iş uygulamaları, üretim bandları  (ki bu tamamiyle tüketici bazlı üretim esaslı ) , mobil uygulamalar vs. gibi.

Mühendis camiasının yanı sıra tüketicinin de bu üretim modelinde önemli roller oynayacağı bir model olan Endüstri 4.0’ı aslında iki temel husus altında toplayabiliriz. Bunlar disiplinler arası çalışma ve buna ortak ölçek de pay sahipliği yapan siber güvenlik oluyor. Bu iki durumdan ilk olarak disiplinler arası çalışma da mühendisin mekanik, elektrik-elektronik ve yazılım-donanım anlamında bilgi sahibi olup bunları iyice pekiştirmeyi hedeflettiriyor. Bir diğeri bildiğiniz gibi bilgisayar temelli bütün topolojiler ve prosesler de güvenlik muazzam önemlilik arz etmektedir. İkinci olarak siber güvenlik safhası yine elektronik haberleşme ve yazılım donanım (özellikle yazılım ) alanında iyi bilgi birikimine sahip olmayı hedeflettiriyor.

Bu durumlar göz önüne alındığında bilinçli bir birikim ve bunun bilinçli bir şekilde kullanımında bu yeni ve güçlü model için bireylerin iyi bir sayısal zekâ  (ki ben bunu için en başta algoritma mantığını kavramayı öneririm ) alt yapısı edinmeyi ve bunu kullanmayı gerektiriyor. Ayrıca üretimin başında bulunacak olan biz mühendislerin temel olarak makine, elektrik elektronik ve bilgisayar bilim dallarında bilgili ve bilglenme konusunda istekli olmamızı gerektiriyor.

 

Erciyes Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği

3.Sınıf Öğrencisi

Mehmet Nuri Diyici

26.04.2017

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…