Ana Sayfa Bilişim 2023 Hedeflerinde Bilişim Alanında Dev Proje

2023 Hedeflerinde Bilişim Alanında Dev Proje

6 min read
0
0
2,542

Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda bilişimde tüketen değil üreten nesillerin yetişmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı yepyeni bir projeye imza atıyor.

Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda bilişimde tüketen değil üreten nesillerin yetişmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı yepyeni bir projeye imza atıyor.Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı 81 il gençlik merkezleri bilişim sorumlularına verilecek eğitmen eğitimi ve seminerlerin ardından tüm Türkiye’de aynı anda uygulamaya başlanacak olan Kod Adı 2023 projesi ile yılda 20.000 gencin eğitilmesi hedeflenmektedir.

Takip eden değil, takip edilen nesiller yetiştirmek için yola çıkıldı

Proje kapsamında gençlere algoritma, programlama, problem çözme ve analitik düşünme yeteneği, sayısal zeka ve ürün geliştirme deneyimi kazandırılması hedeflenmektedir. Dünya’nın tüm gelişmiş ülkelerinde erken yaşta kodlama eğitimlerinde kullanılan materyaller ve yerli kodlama eğitimi platformunun da içinde yer alacağı genişletilmiş bir müfredat ile genç simalara yenilikçi ve üretkenliklerini artıracak bir eğitim programı sunulacaktır.

Eğitmen eğitimleri Nisan ayında başlıyor

Türkiye’nin 81 il gençlik merkezlerinden gelecek toplam 162 eğitmen adayına Bakanlığa bağlı Konya Meram Uluslararası Gençlik Akademisi’nde 18-28 Nisan tarihleri arasında uzman eğitmenler tarafından eğitmen eğitimi verilecektir. Eğiticilerin eğitiminden sonra 8 Mayıs – 24 Haziran tarihleri arasında tüm Türkiye’de yaklaşık 2.000 genç gençlik merkezlerinde kodlama eğitimi almaya başlayacaktır.

Kodlama, elektronik, oyun ve mobil uygulama geliştirme eğitimleri

Proje kapsamında gençlerimize algoritma, web ve mobil uygulama geliştirme, elektronik ve robotik eğitimleri verilecek. Ayrıca milli yazılımların önemi, erken yaşta kodlama eğitimi, dijital bilgi güvenliği, siber saldırılar, etkili sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama üzerine seminer programları da gerçekleştirilecektir.

Ayrıca 15-19 Mayıs Gençlik Haftası içerisinde düzenlenecek olan Gençlik Merkezleri Günleri organizasyonunda Kod Adı:2023 projesi için interaktif özel bir stant kurularak gençlerin proje kapsamında üretecekleri mobil uygulama ve yazılımlar görücüye çıkarılacaktır.

Başarılı 100 gence uzmanlar tarafından ileri düzey yazılım geliştirme ve siber güvenlik eğitimi verilecek

Proje kapsamında tüm Türkiye’de seçilen en başarılı 100 gence özel bilişim uzmanları tarafından yaz döneminde ileri düzey yazılım geliştirme ve siber güvenlik eğitimleri verilecektir. 3 Hafta sürecek kamp programı ardından başarılı gençler sertifika almaya hak kazanacaklardır. Ayrıca bu gençler için TÜBİTAK ve BİLSEM kurumlarına tavsiye mektubu yazılarak farklı alanlarda eğitim ve istihdam olanakları elde etmeleri yönünde destekleneceklerdir.

Hedef 1 yılda 20.000 genci eğitmek

81 ilde eşzamanlı başlatılacak olan Kod Adı 2023 projesinin, zaman içerisinde yaygınlaştırılarak daha çok gencin bu projeden yararlanması sağlanacaktır. Her eğitim döneminde yaklaşık 2.000 gence eğitim verilmesi hedeflenen projede yılda ortalama 20.000 gencin eğitim görmesi hedeflenmektedir.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Semih Can
Daha Fazla Göster -  Bilişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Türkiye Dahil Tüm Dünya Bu Virüs’e Çözüm Arıyor

12 Mayıs’ta dünya çapında birçok kuruluşu etkileyen WannaCry saldırısı Türkiye’de çok fazl…