Ana Sayfa Bilişim Minecraft sadece bir oyun mu?

Minecraft sadece bir oyun mu?

4 min read
0
2
3,113

 

minecraft-ai
Labirent Testi

Minecraft bilindiği üzere bir video oyunudur. Sadece bir video oyunundan mı ibaret? Tabii ki de hayır… Minecraft’taki dünyalar küplerden ve küplerde farklı renklerdeki dağınık piksel yapısından oluşuyor. Bu renklerde küpe bir özellik kazandırıyor. Mesela küpe gömülü halde gözüken sarı renkteki piksellerin altın madeni olması gibi… Bu oyun hayal gücü ve yaratıcılığın üst düzeyde kullanıldığı yegane oyunlardan biridir. Son dönemlerde oyunlara gelen mod yapısı sayesinde artık belli bir map’e veya göreve bağlı kalmadan hayal gücü ve yaratıcılığımızı konuşturuyoruz…

minecraft-basic-sethbling

İşte tamda bu nedenle minecraft yapay zeka deneylerinin ve testlerinin gerçekleştirilebileceği bir platforma dönüşüyor. Yapay zeka ile insan beyninin birbirine çok yakın olduğunu biliyoruz. Her ikiside sinir ağ yapısından ve algoritmik sistemlerden oluşuyor. Bu da bize yapay zeka ile insan beynini bir oyun vasıtasıyla birbirleriyle etkileşim içinde olabileceğini gösteriyor. İnsan beyninin küplerden yarattığı bir dünya insan beyninin içindeki algoritmik ve sinir yapısını gözle görülebilecek bir boyuta da indirgemiş oluyor. Oyunda yarattığımız dünyalar vasıtasıyla bilim insanları insan beyniyle ilgili arafta kalmış soruların cevaplarını gözler önüne serebilecek. Ayrıca bilgisayarda yazmış olduğumuz bir yapay zeka yazılımını minecraft gibi platformlar üstünde test edebileceğiz. Bu sayede bilgisayar içinde oluşan yapay sinir ağlarını ve yazılımdaki algoritmayı daha rahat anlayabilmemizi ve daha iyi işler ortaya çıkarabilmemizi sağlayacaktır.

hqdefault

 

Peki, bu nasıl olucak diyorsak. Gelin hep birlikte şuna göz atalım. IBM’nin geliştirdiği AİX isimli bir işletim sistemi var. Bu sistem yapay zeka yazılımlarıyla oyunun iletişimini sağlayacak. Bu sayede sistemde yapay zeka kodları yazarak oyun üstünde tam bir hakimiyet sağlayarak map oluşumu ve karakter oluşumu gibi unsurları oluşturmayı olanak sağlamış oluyor. Bunun haricinde minecraft’ta redstone isimli hayali bir maden mevcut. İşte bu harika maden redstone ile televizyon, bilgisayar gibi elektronik sistemler oluşturabilirsiniz. Bu yüzden minecraft sadece bir oyun değil, aynı zamanda bir yapay zeka ve basit bir elektronik tasarım platformudur.

 

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
  • PHP Dersleri #6

    Diziler Diziler birer değişkendir. Diziler bir kerede birden fazla değer tutabilirler. Diz…
  • Elon Musk : Geleceğin Hava Trafiği

    İnterneti evimize gelen telefon kablosu dışında lmb ev tipi uydu çanaklarımızla ya da daha…
  • PHP Dersleri #5

    Do While Loop Durumu do{….}while(…); şeklinde kullanılır. Bu durumun anlamı ov…
Daha Fazlasını Yükle - M. Atakan Şentürk
Daha Fazla Göster -  Bilişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

PHP Dersleri #6

Diziler Diziler birer değişkendir. Diziler bir kerede birden fazla değer tutabilirler. Diz…