Ana Sayfa FPGA FPGA’ye Başlarken

FPGA’ye Başlarken

5 min read
1
1
4,328

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizi öncelikle FPGA hakkında kısa bir şekilde bilgilendirip daha sonra  gerekli programı nasıl temin edeceğinizi anlatacağım.

FPGA (Field Programmable Gate Array-Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri), programlanabilir mantık blokları ve bu bloklar arasındaki ara bağlantılardan oluşan ve geniş uygulama alanlarına sahip olan sayısal tümleşik devrelerdir.Kısacası günümüzde kullanılan gömülü sistemlerden en gelişmişi olarak FPGA diyebiliriz.Özelikle paralel işlemci kullanması size hem hız hem de aynı anda bir çok işlemi sorunsuz bir şekilde yapabilme imkanını sunar.

Günümüzde FPGA ile alakalı Xilinx ve Altera markaları ön plana çıkmaktadır fakat Altera Intel bünyesine geçtiğinden şu an çok daha güçlü bir konumdadır.

FPGA modülü olarak Altera markasını kullandığımdan yazılım olarak da Quartus-II programını kullandım.Eğer bu marka ile çalışmak isterseniz bu programı kullanmak zorunda olduğunuzu üzüntüyle belirtmek isterim.Ama merak etmeyin öğrenmek istedikten sonra hiçbir program zor değildir.

 

 

Ben kullandığım modülü üstteki resimde gösterdim fakat şu aşamada kullandığınız modülden daha önemli olan konu program.Çünkü programda Altera firmasına ait tüm modelleri seçerek program oluşturup derleyip simülasyon gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer FPGA ile daha yeni tanışıyorsanız , size tavsiyem Quartus-II 13.1 sürümünü kullanmanızdır.Çünkü bu programda ileriki sürümlerde kaldırılan bazı kolaylıklar sağlanmıştır.Bunla ilgili detayları daha sonraki yazımda sizlere aktaracağım.Programı indirmek isteyen arkadaşlar https://www.altera.com/downloads/download-center.html bu siteyi ziyaret ederek aşağıda 13.1 sürümünü seçebilirler.Wed Edition sürümü ücretsiz sürüm olduğundan bunu indiriyoruz.Site sizi http://dl.altera.com/13.1/?edition=web bu kısma yönlendirdiğinde seçmeniz gereken kısımları aşağıdaki resimde belirttim.

 

Site sizden giriş yapmanızı bekleyecektir.Normal kayıt prosedürleri ile kaydınızı tamamlayıp indirme işlemine devam edebilirsiniz.Programın ücretsiz sürümünü yükleyeceğimizden herhangi bir crack işlemine ihtiyaç duymayacağız.Önemli bir nokta da yükleme esnasından bilgisayarda başka bir işlemle ilgilenmeyin, biraz ağır bir programdır yüklemenizde bir sıkıntı oluşmasın.

Evet arkadaşlar yazımın sonuna geldik.Bir sonraki yazımda sizlere FPGA programlama dillerinden ufakça bahsedip Quartus-II programında neler yapabileceğinizi ve nasıl kullanacağınızı anlatacağım.Şimdilik kendinize iyi bakın ve merak edip araştırmaya devam edin 😊

     Oğuzhan COŞKUN

                                                                                     Elektrik Elektronik Mühendisi

 

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
 • Quartus’da Program Oluşturma

  Quartus-II üzerinde program oluşturmakta aslında temelde 2 yol vardır.Bu yollardan bir tan…
 • Quartus’a Giriş

  Yazıma programı kurup çalıştırabildiğinizi varsayarak başlayacağım.Hakaret kabul ederim de…
Daha Fazlasını Yükle - Oğuzhan Coşkun
Daha Fazla Göster -  FPGA

1 Yorum

 1. HÜMEYRA

  21 Ağustos 2019 at 12:32

  Bu faydalı yazınız için çok teşekkür ederim :).

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Quartus’da Program Oluşturma

Quartus-II üzerinde program oluşturmakta aslında temelde 2 yol vardır.Bu yollardan bir tan…