Ana Sayfa FPGA Quartus’da Program Oluşturma

Quartus’da Program Oluşturma

7 min read
0
1
4,060

Quartus-II üzerinde program oluşturmakta aslında temelde 2 yol vardır.Bu yollardan bir tanesi diğer gömülü sistemlerin de temel taşı olan kod yazma yöntemi. VHDL (Very High Speed Integrated Circuit Hardware Description Language-Çok Yüksek Hızlı Tümleşik Devre Donanım Tanımlama Dili) ile Verilog programlama dilleri, sayısal devre programlamada kullanılan en yaygın iki tip HDL (Hardware Description Language-Donanım Tanımlama Dili) programlama dilidir.

Şekilde benim yazmış olduğum ama her yerde de bulabileceğiniz bir vhdl kodu bulunmaktadır.Koda biraz dikkatle bakarsınız aslında çok kolay bir şekilde bunun bir XOR kapısı olduğunu anlayabilirsiniz.

Benim bu konularla ilgilenmemi sağlayan temel soru ise kodlamaya ihtiyaç duymadan da gömülü sistemlerde program oluşturabilir miyiz? İşte size bahsettiğim  2 yoldan 2.si  şematik tasarımdır.Bu metot herhangi bir dil kullanmadan program kütüphanesindeki blok şemaları  kullanarak tasarım yapmanıza olanak sağlar. Aşağıdaki şekilde bu bahsettiğim bloklar kullanılarak şematik olarak XOR tasarımı yapılmıştır.

Herkes ilgi alanına göre program yazmakla özgür olmakla birlikte ben sizlerle şematik tasarım üzerinden hareket edeceğim.Hadi bizde bir lojik kapı simülasyonunu yapalım.

Öncelikle File kısmından New sekmesine tıklayarak yeni bir şematik sayfa açmamızı sağlamalıyız.

Şekilde de  vurguladığım gibi şematik tasarım yapabilmemiz için Block Diagram/Schematic File sekmesine tıklayarak bununla ilgili sayfayı oluşturuyoruz.

Yukarıdaki ekrana ulaştıktan sonra artık tasarıma hazırız demektir.Nokta nokta görülen kısma farenizle çift tıklayarak elemanların olduğu sayfaya ulaşabilirsiniz.

Örnek olarak and kapısının doğruluk tablosunu simülasyonda gözlemleyelim.Bunun için öncelikle iki giriş ve çıkışa ihtiyacımız olacak.

Şekilde de gösterdiğim gibi tasarım ekranında in yazan kısımdan hem input hem de output ekleyebilirsiniz.

Elemanlar default bir isimle oluşurlar isterseniz elemanlara çift tıklayarak isim değiştirebilirsiniz. Şimdi sıra geldi kapımızı eklemeye.

Az önce anlatmış olduğum kütüphaneye giriş yöntemini uygulayıp 2 girişli bir kapı istediğimizden and2 elemanını aldım.Sıra geldi bağlantılarını yapmaya…

 Bağlantımızı yanda görünen kablo ile yapacağız.Elemanların ucuncan fareye basılı tutarak diğer uca götürerek bağlantı başarıyla gerçekleştirilir.

Artık derlemeye hazırız.Derleme işlemini Processing kısmından Start Complitationa tıklayarak başlatabiliriz.Sizden kaydetmenizi isteyecektir kayda onay vererek işleme devam edebilirsiniz.

 Bu kısımda derleme aşamasında bir problem olmadığını görebilirsiniz.Şimdi sırada bu yaptığımızı simüle etmek var.Bunun için yine File New kısmından University Program VFW sekmesine tıklıyoruz.

Gelen ekranda Edit kısmındaki İnsert sekmesine gelip  İnsert Node or Bus’u seçerek giriş ve çıkışımızı simülasyona ekleyelim.

Bu kısımda node finder sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda List’e basarak kullandığımız giriş ve çıkışları görebilirsiniz.

Burdan giriş ve çıkışları seçerek resimde de gösterdiğim kısımlara sağ tarafa geçirip okey diyoruz artık simülasyona hazırız.

Seçtiğiniz girişi resimde de görüldüğü gibi yukarıdan bir 1 yada 0 olarak değiştirebilirsiniz.Ben 0 ve 0 girişlerine göre analiz yapacağım.Analiz için simulation seçeneği altında bulunan Run fuctional simulationa tıklayın.Kaydetme işlemi isteyecektir onaylayarak devam edin.

Gördüğünüz gibi 0 ve 0 girişlerine 0 çıkışını verdi yani doğru bir işlem gerçekleştirdik.Sizlerde diğer durumlar ve kapılar için deneyebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda daha kapsamlı olan 2 girişli ve 3 girişli XOR devresini yapacağız.Yaptığınız projeler için hepinizin ellerine sağlık şimdiden 😊

İletişim için

[email protected]

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
  • Quartus’a Giriş

    Yazıma programı kurup çalıştırabildiğinizi varsayarak başlayacağım.Hakaret kabul ederim de…
  • FPGA’ye Başlarken

    Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizi öncelikle FPGA hakkında kısa bir şekilde bilgilendir…
Daha Fazlasını Yükle - Oğuzhan Coşkun
Daha Fazla Göster -  FPGA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Quartus’a Giriş

Yazıma programı kurup çalıştırabildiğinizi varsayarak başlayacağım.Hakaret kabul ederim de…