Ana Sayfa FPGA Quartus’a Giriş

Quartus’a Giriş

4 min read
1
0
3,382

Yazıma programı kurup çalıştırabildiğinizi varsayarak başlayacağım.Hakaret kabul ederim dediğinizi duyar gibiyim ama yine de bu konuda sıkıntı çekenler yazımın sonunda vereceğim mail adresi ile bana ulaşabilirler her türlü soruya açığım 😊

Biz bunu niye kurduk diye sorabilirsiniz.Quartus-II Altera markasına sahip FPGA modellerinde aklınıza gelebilecek herhangi bir şeyi yapmanıza olanak sağlayan programdır. Tasarım aşamasından gerçekleştirme aşamasına kadar tüm kısımlar bu program aracılığıyla  sağlanmaktadır. Aynı şekilde Xilinx firmasının da kendine ait Vivado adlı programı vardır ve aynı mantık orada da devam etmektedir.
                                     

Gelelim biz bu programda neler yapabilirize. Öncelikle diğer gömülü sistemlerde yaptığınız her şeyi FPGA’de de yapabilmekle kalmayıp daha hızlı ve iyi performans alabilirsiniz. Nasıl yaparız kısmından önce programı tanıtmak istiyorum.

Programı açtığınızda sizi şu şekilde bir manzara karşılamaktadır.Hepinizin de tahmin edebileceği gibi işe yeni proje açma kısmıyla başlıyoruz.Bunun için resimde gösterdiğim alana tıklıyoruz.

 

 

Bu adımdan sonra ilk gelen kısma next diyerek aşağıdaki şekilde görülen proje konumu ve ismini belirleme kısmına ilerliyoruz.İsim seçiminde Türkçe karakter kullanmamaya özen gösterirseniz iyi olur.Çünkü simülasyon aşamasında o türkçe karakter sorun çıkartabiliyor.

Aşağıdaki kısmı başka projelerden bir dosyaya ihtiyacımız olmadığından aynı şekilde bırakıp next deyip ilerliyoruz      

Bu bölüm bizim donanım seçtiğimiz bölümdür.Eğer elinizde herhangi bir donanım olmayıp sadece simülasyonlar üzerinden bir çalışma yapacaksınız bu kısım üzerinde herhangi bir donanım seçerek devam edebilirsiniz.Ama ben üniversitedeyken bu modülde çalıştığım için bunu tercih ediyorum

Bu alanda da herhangi bir ayar değişikliği yapmadan finish ile proje açma işlemini sonlandırabiliriz.

Sol taraftaki kısımda  şekildeki gibi projenizin oluştuğunu görebilirsiniz.

İşin en temel aşaması olan proje oluşturma aşamasını hep beraberce hallettik.Şimdi asıl kısım oluşturduktan sonra ne ile çalışacağımıza karar vermekte.2. kısıma buradan ulaşabilirsiniz .

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
 • Quartus’da Program Oluşturma

  Quartus-II üzerinde program oluşturmakta aslında temelde 2 yol vardır.Bu yollardan bir tan…
 • FPGA’ye Başlarken

  Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizi öncelikle FPGA hakkında kısa bir şekilde bilgilendir…
Daha Fazlasını Yükle - Oğuzhan Coşkun
Daha Fazla Göster -  FPGA

1 Yorum

 1. İsmail

  3 Aralık 2019 at 21:38

  Bilgisayar sistemler mimarisi dersin de alu tasarlama diye ödevlerim var resimini atsam ücreti karşılığında yardımcı olurmusun

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Quartus’da Program Oluşturma

Quartus-II üzerinde program oluşturmakta aslında temelde 2 yol vardır.Bu yollardan bir tan…