Ana Sayfa Bilim Yakın Zamanın Umut Vadeden Enerjisi

Yakın Zamanın Umut Vadeden Enerjisi

6 min read
0
7
2,076

Bilindiği üzere dünya üzerindeki çatışmaların, savaşların en büyük etkeni enerji ihtiyacından kaynaklanmaktadır.Bu enerji yarışında ülkeler arasındaki rekabet gittikçe artmaktadır. Lakin son dönemlerde gelen sevindirici haberler bu yarışta artık daha barışçıl daha doğa dostu bir şekilde devam edebileceğini ortaya koyuyor.Gelen haberlerde geleceğe olan umudumuzu artırıyor aynı zamanda doğamıza insan elinden kaynaklanan tahribatında önemli ölçüde azaldığını gösteriyor. Yenilenebilir enerji kaynakları türevlerinden biri olan güneş enerjisi de artık son dönemlerde bir trend haline gelmiştir.

Gelişmiş ülkelerin bu yöndeki destekleri ve güneş enerjisine olan yatırımlarının artması sevindirici haberlerdir. Güneş enerjisinin tam olarak ne demek olduğunu açıklayacak olursak;

Güneş enerjisi; tükenmeyen ve temiz enerji kaynağıdır , bol miktarda bulunur. Dışa bağımlılığı yoktur. Kurulum maliyeti dışında oldukça ucuz bir kaynaktır.En önemlisi de sürdürülebilir bir özelliğe sahiptir. Elektrik kullanımının olduğu her alanda güneş enerjisi kullanılabilir. Dünyada güneş enerjisinde yaşanan gelişmelerin yanında ülkemizde bu alana yapılan çalışmaların sayısı hızlanmış durumdadır. Henüz elektrik üretiminde güneş enerjisi tam olarak kullanılmasada bunun altyapısı hazırlanmış durumda.

Geçmişten bu yana hep ülkemizin verimli tarım arazilerinden ve yeraltı zenginliklerinden bahsederiz. Fakat  atladığımız en büyük noktalardan birisi Türkiyenin başta Avrupa ülkeleri arasında dünyanın birçok ülkesinden daha çok güneş alan bir ülkesi konumunda olduğudur. Ne yazık ki bu zenginliğimizi henüz tam manasıyla farkına varmış değiliz,isterseniz bir örnekle açıklayayım.

Almanya bilindiği üzere yıllık yağış miktarı oldukça yüksek olan ve Türkiye’ye oranla çok daha az güneş alan bir ülke konumundadır. Fakat,Almanya Türkiye’ye oranla çok daha az güneşten yararlanmasına karşın. Güneş enerjisinden oldukça fazla yararlanmakta aynı zamanda güneşten en yoğun faydalanan ekvator ülkelerinide gerisinde bırakarak dünyada lider konumuna gelmiştir. Temennimiz  Türkiye’ninde sahip olduğu değerlerin farkına varıp ve bu yöndeki adımlarını hızlandırarak rakipleriyle olan yarışta hakettiği konumu almasıdır.

Not: Türkiye’de üretilen elektriğin %50 ye yakını doğalgazdan sağlanmaktadır ve bu yöntemin ne kadar pahalı olduğuda aşikardır. Bunun yanıda şöyle de bir gerçek var ki doğalgaz bir fosil yakıttır yani eninde sonunda tükenecektir. Umarız ki hiçbir zaman tükenmeyecek olan ve aynı zamanda temiz ve ucuz olan güneş enerjisine geçişimiz en yakın zamanda gerçekleşir ve elektriği ithal değil ihraç eden bir ülke konumuna geliriz

Sadece bir fikir: Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölge’sinde bulunan yanlış sulama , yanlış gübreleme sonucu ve bunlar gibi birçok sebepten ötürü işlevini yitirmiş tarım arazilerini ülkeye tekrar kazandırmak için çoraklaşmış tarlaları güneş enerjisi panalleriyle bir güneş tarlası haline getirebilir ve bu sayede bölge halkına istihdam ve ülkenin ekonomisinine katkıda bulunmuş olabiliriz.

 

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİSİ

MERT BİNGÖL

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…