Ana Sayfa Gömülü Sistem Yeni Nesil Yüz Tanıma Teknolojisi

Yeni Nesil Yüz Tanıma Teknolojisi

5 min read
0
0
2,415

 

İngiltere geçtiğimiz günlerde metro sistemini artık yüz tanıma sistemi ile yapacağını duyurdu. Denemeye başlanması yürürlüğe geçmesi herkesi tartışma gündeminde topladı.

Sistem;kapılarda,vezne kuyruklarına,bilet kuyruklarına son verdirebileceğini amaçlıyor. Yüksek hızda sönüp yanan görünmez ışın dalgaları ile cisimleri tanıyıp 3 boyutlu ortama taşıyor. 3 boyutlu okuma sistemiyle tanınıyor ve geçiş elde ediliyor. Dünya’da bir çok şirket, kuruluş olan ülkelerde kullanılması planlanıyor.

Bazı araştırmacılar gümrük kapıları, havalimanı  giriş çıkışları için suçlu, cezalı veya arananlar için iyi bir yöntem olduğunu söylüyor. Ülkeye giriş-çıkışların denetlenmesini hem kolaylaştıracak hemde güvenli bir hale getirebilecek bir sistem olacağı yanında.

 

 

Birçok ülkelerde yüz tanıma sistemi eğlence ve güvenlik alanında kullanılıyor. Avustralya’daki havaalanlarında kullanıma geçecek yüz tanıma sistemi pasaportları artık kaldıracağını duyurdu. Bu programla kayıp kişiler, kayıp çocuklar, aranan suçlular kolayca bulunup teşhis edilebiliyor. Bilgisayar, telefon veya kredi kartı şifrelerini unutan insanlar için büyük umut bağlıyor.

 

Apple 10. yılı için piyasaya beklenen ürünü sürmesi beklenen iphone modellerinde de yüz tanımaya yardımcı olacak sensörler olması bekleniyor. Çin’de yüz tanıma sistemleri hem daha yaygın hem daha güvenli hale gelmiş durumda. Yemek yerken, sipariş verirken veya elbise alırken bir çok yerde yüz tanıma sistemi kullanılıyor.

 

Örneğin ; Badoo gibi uygulamalar, yüz eşleştirme ile kendinize en çok benzeyen en yakın ünlüyü bulmanızı, hatta kişilik analizi ile eşleştirme yaptırmanızı sağlıyor.

Yüz tanıma teknolojisi şirketi Kairos’un kurucusu Brian Brackeen, sistemin kötü amaçlı kullanımlara açık olduğuna dikkat çekiyor. Temel sorular şunlar;

-Diğital ortamda resmimiz bulunsun istiyor muyuz?

-Devlet veya kuruluşlardaki veri tabanları ne kadar güvenli halde?

 

 

2016’da yapılan bir araştırmaya göre, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) elinde 117 milyon yetişkinin fotoğraflarından oluşan bir veri tabanı var. ABD’de onlarca eyalet, şüphelileri bazı kimlik ve ehliyet fotoğraflarıyla karşılaştırmaları için yüz tanıma teknolojisini kullanmalarına izin veriyor. Çünkü ellerinde yeterince veritabanı var ve kullanıma hazır hale geliyor.

 

Teknoloji devleri Facebook ve Google, etiketleme teknolojileri için milyonlarca fotoğrafı veri tabanında topladı.

Bu verilerin siber saldırılarda ele geçirilmesinin mümkün olup olmadığı ise bilinmiyor.

Celalettin Özer

http://www.celalettinozer.net

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Celalettin Özer
Daha Fazla Göster -  Gömülü Sistem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Çin’de İlk Kez Kadın Donduruldu!

Cryonics adı verilen teknoloji yıllardır bilim kurgu filmlerine konu oluyor. Dondurulan ki…