Ana Sayfa Bilim İğne Olmaktan Korkanlar İçin “Aşı Bandı” Geliştirildi

İğne Olmaktan Korkanlar İçin “Aşı Bandı” Geliştirildi

4 min read
0
0
2,083

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün parasal ve maddi desteği ile Emory Üniversitesi ve Georgia Teknoloji Enstitüsü öğrencileri ve ileri gelen kişileri insanların kendi kendine uygulayabileceği son teknoloji ‘AŞI BANDI’ geliştirdi.

Bu aşı bantı ilk deneylerde olumlu sonuç aldıktan sonra insanlar üzerinde denenmiştir. Önemli başarılara imza atan bu aşı bantları enjeksiyon iğnelerinin önüne geçmeyi planlanıyor. Teste katılan gönüllü denekler aşı bandını normal enjeksiyon iğnelere tercih ediyor.

 

 

Aşı bandının işleyişi tam olarak şöyle: Bandın yapışkan yüzeyine yerleştirilen, derinin içine giren yüz veya yüze yakın tüy şeklinde mikro iğnelerden oluşuyor. Mikro iğneler paslanmaz ayrıca çelik elementinden elde ediliyor. Bu yöntemle enjeksiyon iğneden korkan yüzlerce insana yardımcı olmayı amaçlıyor. Böylece herkesin aşısının tam olması umut ediliyor.

 

 

Standart grip aşının aksine buzdolabında veya buzlukta tutulması gerektirmiyor. Bu da eczacıların kolay muhafaza etmesinde büyük rol oynuyor.

Aşı bandı derinin üst kısmına temas ediyor. Standart enjeksiyon iğneler ise derinin içine girerek ilerliyor.

Araştırmayı yürüten ve işlevselliğini sağlayan Profesör Mark Prausnitz ‘ Mikroskop altında binlerce iğneye benzeyen sivri uçlar görüyorsunuz fakat deriye temas ettiğinde hiçbir acı hissedilmiyor’ cevabını verdi.

İkinci gruptakilerin büyük bir kısmı bandın acı vermediğini söylemesine karşın bazıları ise bandın uygulandığı yerde alerjik kızarıklık, kaşınma ve hassasiyet gibi yan etkiler yaşadı. Bu belirtilerin ise birkaç gün içerisinde ilaçsız şekilde iyileştiği gözlemlendi. Uzmanlar aşı bandı sayesinde bir devrim yaratabileceklerini söylüyorlar.

 

 

Emory Üniversitesin’den Dr. Nadine Rouphael, “Aşıyı evde, hastanede, ofiste uygun olduğunuz her yerde uygulayabilirsiniz ve hatta posta yoluyla dağıtımını sağlayabiliriz” diyor.

Oda sıcaklığında bir yıl kadar dayanabilen aşılar sıcak ülkelere rahatlık vereceği söyleniyor. Aşı bantı ABD’de izin aldı bundan sonra diğer ülkelerin kabul görmesi bekleniyor. Avustralyalı bilim insanları aşı bandının iğnelerinden de küçük iğne uçları yapmayı planlıyorlar.

Celalettin Özer

http://www.celalettinozer.net

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Celalettin Özer
Daha Fazla Göster -  Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Çin’de İlk Kez Kadın Donduruldu!

Cryonics adı verilen teknoloji yıllardır bilim kurgu filmlerine konu oluyor. Dondurulan ki…