Ana Sayfa Havacılık ve Uzay İnsanlık İçin Büyük Adım : MARS One Project

İnsanlık İçin Büyük Adım : MARS One Project

8 min read
0
0
1,870

‘Benim için küçük insanlık için büyük bir adım’ı hepimiz Amerikan hükümetinin Ay’a ayak basması sonucunda televizyonda izlemiştik. Bu olayın ne kadar gerçek ya da sahte olduğunu net olarak bilmesek de uzayda kolonileşme üzerine araştırma yaparken geç de olsa yeni fark ettiğim bir projeden bahsetmek istiyorum sizlere. Mars one projesi (Mars one Project).

Mars One projesi, Mars One Vakfı tarafından yönetilmekte olup, 2011 yılında Hollandalı girişimci Bas Lansdorp tarafından kurulmuştur.(1) Projenin can alıcı noktası ise Mars da sürdürülebilir bir yaşam ortamı oluşturmak. Evet, sürdürülebilir yani gidip dönmenin olmayacağı bir hayat planlanıyor. Düşünüldüğünün aksine NASA ya da bir ülkenin girişimi değil. Bir girişimcinin 2003 yılında Twente Üniversitesindeki master çalışma konusu Mars’ta ilk insan kolonisi kurmak üzerine olup, gerekli donanımın yanı sıra ‘kolonileşmeyi bir iş modeli haline getirebilir miyiz’ sorusuna yanıt vermeye çalışmıştır.

İlk düşünüldüğünde çılgınca gelse de web sitelerinde açıkça belirttikleri yol haritası bakıldığında çok da imkânsız görünmüyor. Yol haritasında 20 yıllık (2015-2035) 9 basamak sonrası sürdürülebilir bir yaşamı kurabilecekler.

Bu 9 basamak ise şöyle;

2015 – Aday havuzundan 100 astronot seçilecek, eğitim alanı inşa edilecek.

2020 – İlk haberleşme uydusu gönderilecek.

2022 – Bir keşif aracı yerleşme alanını seçecek.

2024 – 2500 kilogram yiyecek tedarik Misyonu SpaceX Dragon ile başlatılacak.

2025 – 6 ek Dragon kapsülü ve diğer gezginler ile 2 yaşam ünitesi, 2 yaşam destek ünitesi ve 2 tedarik ünitesi gönderilecek.

2026 – SpaceX Falcon Heavy dört kolonili ilk grubu gönderecek.

2027 – İlk koloni Mars’a varacak ve Dragon kapsülünü kullanacak.

2028 – 2. koloni grubu gönderilecek.

2035 – 20 koloninin ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kâğıt üzerinde her ne kadar mükemmel ve uygulanabilir gözükse de aslında birçok tehlike mevcut. Kum fırtınası açık bir gezegen, yer çekimi vb. çok problem mevcut ama şahsen birçok projeye umut olacağını düşünüyorum.

Biraz da oradaki hayatı nasıl gerçekleştirecekler derseniz. NASA’nın açıklaması(3) sonucu artık Mars da sıvı halde su olduğunu biliyoruz. Havayı ise sudan ayrıştırılan oksijene ek olarak gezegenden azot ve argon elde edilerek yapay bir atmosfer sağlanacak, enerjiyi ise güneş panellerinden elde etmesi planlanıyor.

Proje için 78.000 adet kişinin başvurduğu (4) açıklanıyor. Bunlardan ilk elemede 1058 kişi seçilip, ikinci elemede 705 son elemede ise 100 kişi kalmış olup maalesef aralarında hiç Türk bulunmamaktadır. Konsepte dönmek gerekirse marsa gidecek kişiler NASA’nın aksine bilim adamı olmayıp tamamıyla halktan kişiler seçilip, gidiş anına kadar eğitileceklerdir. Mars ilk başta 24 kişilik bir ekip kalabilecek ki, bu 24 kişinin belirlenmesi kararı ise projenin finansal desteği yani sizler tarafından verilecek.

Nasıl olacağını merak ediyorsanız ki fikir babaları bu işi bir BBG (Biri Bizi Gözetliyor) tarzında televizyon şovu olarak planlıyorlar. Bu sayede projenin her aşamasını izleme hatta belirli kararlarda oy vererek katkıda bulunabileceğiz. Tabi ki mevcut izlenme rakamları da projeyi finansa etmeye yarayacak. Bense daha çok Truman Show(1998) a benzetiyorum. İzlemediyseniz de mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

Televizyon şovuna ek olarak da tabi ki de aylık ya da bir kerelik bağış yapma şansımızda web sitelerinde mevcut. Hatta Aylık belirli bir bağış miktarının üstündeki kişileri turist olarak Mars’a götürülmesi bile taahhüt ediliyor (5).Bağış olarak Amerika birinci sırada Türkiye ise sıralama olarak 39. Sırada yer alıyor.

Sonuç olarak artısıyla eksisiyle bir girişimcinin hayal etmesi sonucu böyle bir girişim yapılıyor. Umarım başarılı olur ve bizde bunu görmüş oluruz. Gerçekleştirilen eylem ise birçok girişimciye yeni ufuklar açacağı kanısındayım. Gelişmeleri yakından takip edip size haber vermeye çalışacağım.

Ayrıntılı bilgi için http://www.mars-one.com web sitesini takip edebilirsiniz.

Saygılarımla;

Tunç YENİHAYAT

Kaynakça

  1. https://tr.wikipedia.org/wiki/Mars_One
  2. https://tr.wikipedia.org/wiki/Mars_One
  3. https://www.nasa.gov/press-release/nasa-confirms-evidence-that-liquid-water-flows-on-today-s-mars
  4. http://khosann.com/mars-sizi-cagiriyor-gidiyor-musunuz-mars-one-projesine-iki-haftada-78-bin-gonullu-yazildi-yolculuk-2023te/
  5. https://community.mars-one.com/mars-one-club
Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Tunc Yenihayat
Daha Fazla Göster -  Havacılık ve Uzay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Uzaktan Eğitimde Son Nokta : Youtube

Her şey CERN bilim merkezindeki bilim adamlarının birbiri arasındaki iletişimi kolaylaştır…