Ana Sayfa Havacılık ve Uzay Zipline Tıbbi Drone’lar Gana’da Hayat Kurtaracak !

Zipline Tıbbi Drone’lar Gana’da Hayat Kurtaracak !

3 min read
0
0
1,049

Dünyanın ilk ulusal drone teslimat hizmeti olan Zipline, Gana’nın Doğu Bölgesi’ndeki Omenako’daki ilk acil tıbbi dağıtım merkezinde droneların ilk test uçuşlarının bu ay başlayacağını açıkladı. 2. çeyrekte faaliyete geçecek olan devrim niteliğindeki yeni hizmet, ülkedeki 2.000’den fazla sağlık tesisine talep üzerine hayat kurtarıcı ilaçların acil teslimatını yapmak için droneları kullanacak.

Kaliforniya merkezli girişim Zipline, birkaç yıl önce Ruanda’daki bulunan tıp merkezlerine kan ve ilaç taşıyabilmek için ulusal bir drone teslimat sistemi oluşturdu. Saatte 128 kilometrelik, dünyanın en hızlı ticari teslimat uçağı olduğunu iddia ettiği şeyi geliştirdi. Ekim 2016’da hizmete başlamasından bu yana, dronelarının 4.000’in üzerinde uçuşunda 300.000 km’yi geçtiği Ruanda’da çok fazla tecrübeye sahip oldular.

Zipline’ın drone teslimat hizmeti, sağlık hizmetlerine erişimi genişletmeyi ve dünya çapında hayat kurtarmayı amaçlamaktadır. Sağlık çalışanları kısa mesajla sipariş verir ve teslimatlarını ortalama 30 dakika içinde alırlar. Zipline’ın droneları, hizmet merkezlerinde ilave bir altyapıya ihtiyaç duymadan, dağıtım merkezlerinden hem inmekte hem de kalkmaktadır. Teslimatlar gökten yapılır, uçağı yerin üstünde güvenli bir yüksekliğe iner ve hizmet veren sağlık merkezlerinde belirlenmiş bir noktaya paraşütle hava bırakarak ilacı düşürür.

Zipline CEO’su Keller Rinaudo, Afrika deneyiminin sadece dronelarını değil tüm lojistik sistemini elden geçirme konusunda ilham verdiğini söyledi. Uçağın depolandığı ve yüklü olduğu dağıtım merkezlerini yeniledi ve uçuş öncesi kontrollere yardımcı olmak için bilgisayarlı görü teknolojisini kullanmaya başladı.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Havacılık ve Uzay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…