Ana Sayfa Mitsubishi PLC Mitsubishi PLC İle Ethernet Haberleşmesi

Mitsubishi PLC İle Ethernet Haberleşmesi

3 min read
0
0
4,148

Merhaba Arkadaşlar bu yazımda sizlere FX3U PLC ile Ethernet haberleşmesini anlatmaya çalışacağım.Bu haberleşmeyi FX3U-ENET Haberleşme modülü kullanarak yapacağız.Bilindiği üzere Ethernet haberleşmesi piyasada en yaygın kullanılan endüstriyel haberleşme protokollerinden biridir. FX3U-ENET Haberleşme Modülü ile PLC’ler  SCADA sistemleri ile hızlı ve kolay bir şekilde veri alışverişi yapabilir.Bu sayede sistemi izleyebilmemize ve gerek  duyulan zaman da değişiklik yapmamıza olanak sağlar.

FX3U-ENET Haberleşme modülünü PLC’ye bağlıyoruz.Daha sonra PLC’mızı bilgisayarımıza bağlıyoruz.PLC’mıza bir IP adresi atmamız gerekmektedir.Bunun için Ağ ve Paylaşım Merkezine girdiğimiz zaman etkin ağlar kısmında bulunan ethernet ile bağlı olan ağa tıklıyoruz.Özellikler diyip TCP/IPv4 kısmına girerek IP atıyoruz. GX WORKS2 programını açtığımzda PLC’mizin Seri ve Modelini seçiyoruz ve program yazacağımız ekran karşımıza geliyor. Bu sayfada ‘Connection Destination’  kısmından gerekli seçimleri aşağıdaki gibi yapıyoruz.

1-Ethernet Kartını seçiyoruz.

2-PLC giriş/çıkış satırında Ethernet Modulünü seçiyoruz.

3- Ethernet Modulüne çift tıkalağımız zaman FX3U-ENET kartımızı seçiyoruz.

4-PLC’NİN IP adresini giriyoruz.

Connection Test dediğimiz zaman başarılı demesi gerekmetedir.Son olarak PLC’ye programımızı yazdırıyoruz ve ethernet haberleşmesini tamamlamış oluyoruz.

Kaynak:

https://ewon.biz/support/product/cosy-131-plc-area-mitsubishi/mitsubishi

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Mitsubishi PLC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…