Ana Sayfa Robotik First Lego League Robot Yarışları

First Lego League Robot Yarışları

4 min read
1
5
2,938

Merhaba arkadaşlar bugün size First Lego League(FLL) ve FLL’in Türkiye’ deki ayağı hakkında bilgi vereceğim. FLL(First Lego League) vakfının her sene 76 ülkede ilk eleme aşamalarını düzenlediği 9 – 16 yaş arasındaki gençlere yönelik gençleri robotiğe ısındırmak amacıyla düzenlenen bir organizasyondur. Turnuva şu şekilde işliyor. Her ülkede bazı şehirlerde bölgesel turnuvalar düzenleniyor.Bölgesel turnuvalarda başarı gösteren takımlar ulusal turnuvaya katılmaya hak kazanmaktadır.Ulusal turnuvada da  başarı gösteren takımlar uluslararası turnuvalara geçiş hakkı kazanıyor.Belli ülkelerde düzenlenen bu turnuvalara birer takım gönderilmektedir.

Turnuva içeriği ise 3 alandan oluşuyor:

Mekanik tasarım , Proje ve Özdeğerler bu alanlarda alanında uzman gönüllü jüri üyeleri tarafından değerlendirilir. Değerlendirme de şu şekilde oluyor; FIRST her sene bir konu belirler bu evrensel bir sorun oluyor genellikle ayrıca bir de robot oyunu var, tabii bunun için belirlenen konuyla alakalı bir masa hazırlanır.

First tarafından ve bu masa üzerinde tamamen lego parçalarından yapılmış görev modelleri bulunmaktadır. Mekanik tasarımda bu masadaki görevleri tamamlayabilecek bir robot tasarlanır daha sonra bu robotlar, üzerinde 1 adet kumanda paneli yani brick, en fazla 4 adet biri large bir diğeri ise medium olmak üzere iki çeşit motor, 4 adet sensör; sensör çeşidi fazla ama genellikle kullanılan sensörler; renk sensörü, jiroskop ve kızılötesi sensörlerdir. Ve lego parçalarıyla da bunlar birleştirilerek robotu inşa edilir. Ayrıca görevleri yapmak için aparatlara ihtiyaç duyulurken  bunlar da kişisel tasarımları içerir. Bunlara “lego mindstorm ev3” isimli yazılım programıyla yazılım yüklenir ve otonom olarak görevleri yapması sağlanır. Mekanik yazılımda ise robotun ve aparatların sağlamlığı, görevlerin nasıl yapıldığını, sensörün kullanılıp kullanılmadığı gibi birçok ölçütte değerlendirilme aşamaları bulunmaktadır. Projede belirlenen konuya yönelik yeni bir proje yapılması ve bunun bir adet prototipini üreterek sonuçlandırılması istenilir.

İyi çalışmalar…

Seyit Metin Barut

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Robotik

1 Yorum

  1. Ömer Kartal

    25 Eylül 2017 at 20:41

    Biz de uzun süredir Fll Turnuvası için çalışıyoruz. Seyit Bey’in yazısı bizim için fazlasıyla öğrerici ve bilgilendirici oldu, teşekkürler.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…