Ana Sayfa Gömülü Sistem Robotların Sistemine Girmek: Katil ve Casus Robotlar

Robotların Sistemine Girmek: Katil ve Casus Robotlar

3 min read
0
2
2,383

Her yeni teknoloji bilgisayar korsanları için bir fırsat oluşturuyor. İki Arjantinli güvenlik araştırmacısı insancıl robotların saldırılara karşı nasıl savunmasız olabileceğini göstermeyi planlıyor.

Her ikisi de güvenlik firması IOActive’de çalışan Lucas Apa ve Cesar Cerrudo, bir süredir robot korsanlığıyla ilgili insanları uyarmaya çalışıyorlar. Cerrudo Mart ayında Motherboard’a verdiği demeçte “Eğer robotla aynı dili konuşuyorsanız, o zaman onu kandırabilirsiniz” dedi.

Şimdi, ikisi, Alpha2 ve NAO olarak bilinen insancıl robotların ve Universal Robots tarafından satılan daha büyük, endüstriyel robot kolların sistemine girerek neler yapabileceklerini göstermek için Singapur’daki Hack in the Box konferansına katılıyor. İkili, video kanıtıyla, sevimli robotları katil robotlara kolayca dönüştürebileceklerini söylüyor.

Sevimli bir robotun nasıl bir katil robota dönüştüğünü buraya tıklayarak izleyebilirsiniz… 🙂

Apa ve Cerrudo, Çinli şirket UBTech tarafından satılan Alpha2’nin, haydut yazılım yüklemesini engelleyen bir güvenlik önlemi olan kod imzalamayı devre dışı bırakan bir Android sürümünü keşfetti. Ayrıca güvenlik sistemini aktif etmedi ve kötü niyetli bir uygulamanın içeri girmesine izin verdi. Japon firma Softbank tarafından satılan NAO’da da benzer hatalar bulundu.

Şiddetli saldırıların ötesinde Apa ve Cerrudo, yeni nesil robotların kameralar ve mikrofonlarla donatılmış olması nedeniyle, robotların da gizli casuslar olabileceğini buldu.UBTech ve Softbank, Wired’e robotlarının güvenli olduğunu söylese de, Apa ve Cerrudo, robotların güncellemelerini izlediklerini ve hiçbiri, artırdıkları ciddi güvenlik konularına değinmediklerini söylüyor. Cerrudo, “Birkaç yıl içinde bu robotlar aile hayatına ve iş dünyasına çok bağlı olacak” dedi. “Robot sistemine girilmesi ciddi sonuçlar doğuracaktır.”

Kaynak :

https://www.wired.com/story/watch-robot-hacks-spy-sabotage/

 

Buğra UNUTMAZ

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Buğra Unutmaz
Daha Fazla Göster -  Gömülü Sistem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Düşen Notlarınızı Yükseltmenin 9 Yolu

En parlak öğrenciler bile bazen hata kendilerinde olmasa bile notlarında düşüler gösterebi…