Ana Sayfa Temel Elektronik H Köprüsü İle Motor Sürme

H Köprüsü İle Motor Sürme

3 min read
1
8
6,788

Merhaba Arkadaşlar ,

Elektronik devremizin son aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Seriyi son olarak Motor devresini butonla kontrol ederek bitireceğiz. Eklediğimiz iki buton ile H köprüsüyle sağa ve sola döndürebileceğimiz bir motor devremiz olacaktır. Artı (+) ve  Eksi (-) uçlarımızı takip ettiğiniz üzere ilk devremizde elde ettiğimiz +12 -12  olan devremizden elde edeceğiz. Devremizde yarı iletken anahtar elemanı seçimi BJT, FET, MOSFET, Opamp vb.  tamamen size bırakılmıştır.Ben BD138 ile BD135 kullandım. Eleman seçimini yaparken datasheetini dikkate almanız çok önemli.Aşağıda BD138 e ait bilgiler yer almakta.

Eğer  kullandığınız eleman ters bağlanırsa veya bacaklarına dikkat edilmezse devreniz  çalışmayabilir ya da beklenmeyen tepkiler verebilir. Ayrıca bu şekilde yapılan temel elektronik projelerde güvenliğiniz sizin için her şeyden daha önemlidir.

Butonları eklediğimizde sağa ve sola Vcc gerilimini aktararak çalışmalıdır.

 

 

Bu devrede farklı olarak yarı iletken anahtar elemanı farklı seçilmiştir. Devrenin sağa dönüş yönü açıkça belirtilmiştir.

 

 

 

Aynı devrede ise sola dönüş yönü belirtilmiştir. Ben farklı olarak buton ekledim. H köprüsü olarak birbirlerinden farkı yoktur.

 

 

 

Devrenin bütün bağlantıları yapılarak  kontrol edilir. İsteğe bağlı olarak baskı devre yapılacaksa Proteus çizimi aşağıda vereceğim görselde belirtilmiştir.Delikli plaket veya Breadboard da farklı bir seçenek olabilir. Ama elektronik proje birbiri ile bağlantılı olacağı için ben baskı devreyi tercih ettim. Umarım  bu proje serisi sizin için faydalı olmuştur. Çalışmalarınızda başarılar.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Reyhan Dursun
Daha Fazla Göster -  Temel Elektronik

1 Yorum

  1. Mühendisonline

    21 Mayıs 2017 at 14:53

    Gayet basit olarak anlatılmış akılda kalıcı teşekkürler.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Alimex’te Staj Projesi

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımda size Alimex adlı İsviçre kökenli bir firmada yaptığım staj …