Ana Sayfa Temel Elektronik Sayısal Devre Tasarımı Nasıl Yapılır ?

Sayısal Devre Tasarımı Nasıl Yapılır ?

7 min read
0
5
11,965

 

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda, sayısal bir devre tasarımından bahsedeceğim. Devrenin tasarım olmasının nedeni , birkaç yoldan yapılıyor olmasıdır. Bundan dolayı diyebilirim ki bir devreyi özgün bir şekilde çalışabilir şekilde tasarlayabilirsiniz. Devremde kendi okul numaram otomatik ve manuel şekilde display üzerinde yazılmaktadır. Ben yazımda otomatik olarak yazdırmayı anlatacağım. Eğer isterseniz manuel olanı da anlatabilirim yorumda belirtmeniz yeterli.

 

Burada ki amacım numaramı entegreler ile sıralı bir şekilde yazdırmaktır. Bunun için  7 tane 74151 kullandım. Çünkü her displayin bacağına bir adet entegre gerekiyor. Displayin on adet  bacağı vardır.Ancak benim displayimin datasheetene göre bir bacağı kullanılmıyor ve iki bacak da GND dediğimiz eksiye  bağlanacaktır . Bu yüzden entegre sayımı buna göre belirledim. Tabii burda entegremin özelliğide çok önemli. Daha az maliyet ve daha az malzeme ile en kullanılabilir bir devre çıkarmak istediğimiz en mantıklı şey olacaktır. Birde clock sinyalimin olması gerekiyor. Bu da benim sayılarımın yazılması için çok önemli bir etkendir. Sonrasında kullandığım 7490 ise otomatik ve manuel saydırma için olan bağlantıyı kesmek içindir.Ama benim ayırmama gerek kalmadığı için şuan ihtiyacım yok. Displayimizin datasheeti sağ tarafta  görüldüğü gibidir.Her bir harf segment segment bağlantı olarak gösteriliyor.

Devremizin  öncelikle Karnough haritası dediğimiz doğruluk tablosu ile beraber çıkarmamız gerekmektedir.Çünkü hangi sayıyı yazdıracağımız ve entegremiz olan 74151 ‘in bacakları tamamen buna bağlı.Burada yaptığımız herhangi bir hata dönülemez olabilir bu yüzden dikkatli olmamız gereken yer burası.Benim numaramın Karnough haritaları ve doğruluk tablosu aşağıdaki gibi olacaktır:

 

                         

 

 

Karnough haritaları tamamlandıktan sonra devrenin çalışmasını test etmek için önce Proteus 8 adlı programda çizimini yapıp simülasyon olarak çalıştırmamız  bizim için tedbirli olacaktır. Ama bazen Proteus’da yaptığınız  simülasyon durumu gerçek devreniz de çalışmayabilir bu yüzden deneyerek gitmek yolları en çıkar yoldur.

Aşağıda da görüldüğü gibi Proteus çizimini yaptım. Bu sizin numaranıza göre de değişkenlik gösteren bir durumdur:

Simülasyonu test edilen devremiz kurmak için artık müsaittir. Yapacağınız devrenin breadboard üzerinde, baskı devrede, delikli plakette olacağına sizin karar vermeniz lazım. Benim fikrimce breadboard da çok karışık bir kablo topluluğunu izlemek veya baskı devreyle yorulup, yolları tekrar çizmek yerine delikli plaket üzerinde lehimlemek sizin için daha kolay olacaktır.Bağlantı kabloların ise yukarıdan yapmanız daha kolaylaştırır işinizi çünkü lehim yaparken kabloları havya ile yakmak veya kısa devre yaptırmayı hiçbirimiz istemeyiz.

Artı(Vcc)  ve Eksi(GND) bağlantıları ise lehim tarafına uzun iki hat olarak yaparsanız sizin için daha kolay olacaktır.Devrenin ön ve arka yüzeyleri aşağıda ki gibi görülmektedir:

ÖN YÜZ                                                                                                                                      ARKA YÜZ

 

 

 

 

 

 

 

 

Ön yüzde , sağ alt köşede görülen küçük oluşturduğumuz devremiz clock sinyalimiz içindir. 555 devresi olarak geçer çoğu yerde. Potansiyometre koymamın sebebi de display de ki yazının hızını ayarlamak içindir.Bir adet de led  koydum herhangi bir terslikte sinyali alıp almadığımı anlamama dair. Clock sinyaline ait devremizi de buraya bırakalım:

KULLANILAN MALZEMELER:

 • 7 adet 74151 entegre
 • 7404 (Değil kapısı ) entegre
 • 7490 entegre
 • Display
 • 555 (clock sinyali)  entegre
 • Farklı renklerde kablo, ihtiyaç kadar buton  ve direnç

 

 

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
 • Alimex’te Staj Projesi

  Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımda size Alimex adlı İsviçre kökenli bir firmada yaptığım staj …
 • Yeni Başlayanlar İçin PLC

  PLC, programlanabilir lojik kontrol  (Programmable Logic Controller) açılımı ile bilinir. …
 • Fikir ve Tasarım : Cam Filament

  Merhaba arkadaşlar bu yazımda Fikir ve Tasarım yarışmasına katıldığım projemden size bahse…
Daha Fazlasını Yükle - Reyhan Dursun
Daha Fazla Göster -  Temel Elektronik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Alimex’te Staj Projesi

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımda size Alimex adlı İsviçre kökenli bir firmada yaptığım staj …