Ana Sayfa 3D Tasarım Fikir ve Tasarım : Cam Filament

Fikir ve Tasarım : Cam Filament

6 min read
0
8
2,951

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Fikir ve Tasarım yarışmasına katıldığım projemden size bahsedeceğim.Biliyoruz ki teknolojinin bize, bizim de teknolojiye ihtiyacı var.Bu proje ile derece ve ödül aldım.Bunun için kendimizi en iyi geliştirmenin yöntemlerinden biride etrafımızda düzenlenen yarışmalara duyarsız kalmayıp elimizden geldiğince katılmaktır.Ayrıca katılmakla kalmayıp hazırladığımız en küçük dökümandan bile çok şey öğrenebiliyoruz.Ayrıntıları  tamamiyle veremesemde  böyle bir projeyle atacağınız adımları düşünmelisiniz.Şimdi isterseniz projemden size bahsedeyim.

Proje Fikrim:

Cam şişelerden oluşan atıklardan , cam dekoratiflere kadar her camın atığını filamente dönüştürülüp 3d  printera filament üretmektir.

İzlenen Yöntem ve Metod:

Projenin hayata geçirilmesi için öncelikle cam atıklara ulaşmamız gerekmektedir. Bu atıklara ulaşmak ise devlet destekli veya belediyeler aracılığı ile kullanılan geri dönüşüm kutuları olmalıdır.

Problem :

Bilindiği üzere 3D printerlar artık hayatımızın her yerinde. Çıktının hammaddesi olan filamentler ise çok çeşitli ve oldukça pahalı. 3d printer yeteri kadar maliyetli olduğu için filamentin de ayrıca maliyet etmesi extra ücret istiyor. Bu bizim temel problemimiz olduğu için çözüm kesinlikle geri dönüşümde yer alıyor.

Çalışmanın Amacı:

Geri dönüşüm için daha kullanışlı ve çevre için daha sağlıklı bir filament için atıkların dönüşümü en belirgin amaçtır.

Proje Fikrinin Hayata Geçirilmesi İçin Kullanılan Çözüm:

Çözüm olarak belediye yardımıyla duraklara , meydanlara veya insan çokluğunun olduğu yerlere konulan geri dönüşüm kutuları ile cam atıklara ulaşılabilecek. Ulaşılan cam atıklar anlaşmalı bir firma ile belirli sıcaklıklarda filament oluşumunu sağlayacaktır.

İzlenen Yol :

Öncelikli olarak insanlara güzel bir afiş ile reklam yapılabilir.Yapılan reklamda dönüşümün ne kadar ciddi olduğu ve fayda, amaç ve sonuç gibi durumların üzerinde durulmalıdır. Daha sonra belediye açılısı ile atık kutuları dağıtılır. Firma destekli dönüşüm yapılır . Buradaki dönüşümde izlenen yol :

 • Toplanan atıkların renklerine göre ayıklanması
 • Ayıklanan camların belirli sıcaklıklara göre ısıl işlem görmesi
 • Uygun sıcaklıkta eriyen cam maddemiz filament kıvamı için soğutulmalıdır.
 • Soğutulan kıvam filament şekli için belli bar aralığında press altına alınmalıdır.
 • 3d printera göre şeklini alan filament kullanıma hazır olacaktır.

 

Sonuç olarak:

Elde ettiğimiz sonuç hem doğa dostu hem de maliyet olarak zarar ettiğimiz malzemenin geri dönüşümüdür. Yani endüstriyel olarak pek işin içine girmesekte gerekli kurumlardan yardım alarak daha çevre dostu bir ürün elde etmiş olacağız. Bu yüzden hem kendi Dünyamızı hem de cebimizi korumuş olacağız.

Son olarak projenin sonucunun düşünülmesidir . En güzeli de  fikrinizin ve tasarladığınız projenizin ödül almasıdır, takdir edilmesidir. Ayrıca Dekan Yardımcımız Gökhan Ergen hocama ve ödülü takdim eden Sakarya Bilim Sanayi ve Tenoloji il müdürlüğüne samimiyetlerinden dolayı teşekkür ederim. Gurur verici olduğu kadar da referans getiren bir  yanı var. Bu yüzden siz yeter ki isteyip harekete geçin.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Reyhan Dursun
 • Laser Cnc Kazıma Makinası Yapımı 2

  Son çizdiğim versiyonda x köprüsüne harici bir destek atmadan 2 mil ile rijitliği sağladım…
 • Alimex’te Staj Projesi

  Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımda size Alimex adlı İsviçre kökenli bir firmada yaptığım staj …
Daha Fazla Göster -  3D Tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Alimex’te Staj Projesi

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımda size Alimex adlı İsviçre kökenli bir firmada yaptığım staj …