Ana Sayfa Bilim Efsane Mucit: Nikola Tesla

Efsane Mucit: Nikola Tesla

3 min read
0
0
2,920

Karşınıza çıkan bir insan bunun mucidi kim? diye sorarsa  siz Nikola Tesla deyin çünkü  zaten yapmadığı icat kalmamıştır.Elektrikten, makineye, radyo teknolojilerinden, elektrofiziğe kadar her alanda adını duyurmuştur.

İlginç ve farklı fikirleri patent almasını kolaylaştırmıştır.Ancak,Edison gibi insanlar, üzerinden haksız kazanç sağlamışlardır.

Yüzlerce buluşa sahip olmasına rağmen, elektrik alanındaki çığır açıcı buluşlarına rağmen ne yazık ki Nobel Ödülü’ne bile layık görülmemiştir. 10 Temmuz 1856 ‘da doğan Nikola Tesla , tüm ömrünü bilime adamasına rağmen, paraya değer vermediğinden sonunda bir otel odasında yalnız olarak ölmüştür. Bugün yaşadığımız modern hayatı ona borçluyuz diye düşünüyorum. İşte Nikola Tesla’nın en önemli ve en bilinen buluşları:

-Dönen Manyetik Alan

-AC motor

-Tesla Bobini

-Radyo

Sizinle en çok paylaşmak istediğim eseri  dünya çapında frekans yayını yapacak ilk telsiz vericisidir . Nikola Tesla tasarlamıştı. Long Island’da 1904 yılında tamamlanan yapı döneminin en ilginç mimari özelliklerini taşıyordu. Tek parça olması dışında, büyük bir mantara benzeyen yapı, yerdeki kısmı geniş ve 62 metre yukarısındaki tepe noktasına doğru daralan, kafes şeklinde bir iskelete sahipti. Tepede 30 metre çapında bir yarım küreyle örtülüydü. İskelet, bronzdan kalın civata ve bakır lambalarla birbirine bağlanmış, sağlam ağaç kolonlarından yapılmıştı. Yarım küre şeklindeki tepe, üstten yüzeysel olarak bakır bir elekle kaplıydı. Tüm yapıda demir metali yoktu.

Ve bunun gibi  hayatımızdan köklerini ayıramadığımız birçok icat.Bu zamana kadar da üniversite derslerinde adı duyulduğunda es geçilmeyen bir insan olduğu için değerini iyi bilmemiz gerekir.

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Reyhan Dursun
Daha Fazla Göster -  Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Alimex’te Staj Projesi

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımda size Alimex adlı İsviçre kökenli bir firmada yaptığım staj …