Ana Sayfa Bilişim Dünden Bugüne IOS

Dünden Bugüne IOS

7 min read
0
0
1,805

İlk günden bugüne tam 10 yıl geçmiş. 9 Ocak 2007 de tanıtımı yapılan iPhone’un o günlerden bugünlere geleceğini kimse beklemezdi. Steve Jobs’ın başlattığı devrim dünya akıllı sistemler tarihine adını altın harflerle yazdırdı. iPhone Os olarak çıkan ilk modelde İOS ismi bile yoktu. Çünkü network cihazlarda çalışan bir sistem olan Cisco tarafından İOS ismi patentlenmişti. Gün geldi iPhone Os İOS A döndü. iPhone un ilk sürümünü ele aldığımızda 3.5 inç dokunmatik ekran olarak döneminin çok geniş ekran formatına sahip akıllı cihazı idi. 3G desteği olmayan iPhone’un kendi market sistemi bile kurulmamıştı. 3GS olarak karşımıza çıkan ikinci model de İOS 3 ve 32 GB depolama alanı sunuldu. O dönem için yeni gelen bu iki özellikle rakiplerinin bir adım önüne geçmesine sebep oldu. Zaten iPhone’un tanınması yangınlaşması da 3GS ile başladı.
Apple ın en sevdiğim özelliklerinden biri de değer kaybetmemesi. Az ve öz mantığı ile çalışan Apple yılda bir cihaz tanıtımı yaparak yıl boyu cihazın fiyatını neredeyse sabit tutmayı başarıyor. Sistemi kendi içinde kapalı tutması da cihazın virüs gibi tehlikelerden korunması için mükemmel bir önlem.
İOS tarihinin en büyük devrimi İOS 7 ile geldi diyebiliriz. Arayüz üzerinde büyük değişiklik yapan Apple Siri’nin yapay zekasını güçlendirdi ve AirDrop’u tanıttı. Ekranın altından açılan pencere ile gelen denetim sistemi ise kullanıcıların İOS 7’i sevmesinde büyük rol oynadı.
iPhone 5s modeli ile hayatımıza Touch ID ‘i katan Apple güvenlik sistemlerini baştan yazmaya başladı. İOS 8 ile Touch ID ‘nin Apple Store’a entegrasyonu gerçekleşti böylece şifreleme sistemleri (mobil bankacılık sosyal medya) daha güvenli ve kolay hale getirildi.
İOS 8.3 ile sanal asistanımız bayan Siri Türkçe olarak karşımıza çıktı. Daha öncesinde dilinden anlamadığımız Siri’nin Türkçe olması ile beraber işimizi kolaylaştırmasından çok eğlenceli bir hale büründü. Gün geçtikçe kendini geliştiren Siri bugün İOS 11 ile yeni bir özellik kazandı. Artık Siri çeviri yapabiliyor.İsterseniz biraz da İOS 11 in getirdiklerini konuşalım.
QuickType klavye ile erişim kolaylığı sağlanmış. Tek elle yazmak artık daha kolay. Harfler ile rakamlar arasında geçiş yapmak zorunda değiliz. Güncellenen harita ile artık Alışveriş merkezlerinde havaalanlarında kaybolmaya son. İç mekanı detaylı olarak önümüze sermesiyle ulaşım kolaylığı sağlandı. Araba kullanırken gelen bildirimler çoğu zaman trafikte bizi tehlikeye sokuyor Apple bunu fark etmiş ve araç kullanırken rahatsız etme modunu getirmiş. Bu modla beraber size mesaj atan arayan kişilere de kırılmasınlar yanlış anlamasınlar diye mesaj bile gönderiyor.
İOS 7 ile gelen alt pencere denetim sistemi iOS 11 de daha detaylı hale getirilmiş. Denetim sisteminde ki en büyük yenilik ise artık mobil ağı kapatıp açabilme özelliği oluyor. 3D Touch ile güçlendirilen denetim sistemi komutları daha işlevsel hale getirmiş.iPhone 5s ve sonrası için güncelleme olanağı sunan İOS 11 sistemin kendi kapladığı alanı da küçülterek hafıza üzerinde bize daha çok yer açmış.
Ben iPhone 5s kullanıcısı olarak İOS 11 i denedim biraz kasmalar yaşansada kullanılabilir durumda. Ama tabiki iPhone 6-7 s ve plus seçenekli cihazları olan arkadaşlar tereddüt etmeden güncelleyebilirler.
Zaten bir süre sonra Apple Store uygulamalarında İOS 11 gerektirir uyarısını aldığınız zaman güncellemek isteyeceksiniz.

Ahmet Uysal

  • Nodez : Yerli Akıllı Ev Teknolojisi

    Yerli ve uygun fiyata akıllı ev çözümleri sunan Nodez , kickstarter kampanyasına hızlı baş…
  • Beacon Teknolojisi

    Beacon(İşaretçi) cihazlar, BLE (BlueTooth Low Energy) teknolojisi ile donatılmış, düşük gü…
Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Bilişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…