Ana Sayfa Havacılık ve Uzay Drone’lar Artık Ağaç Dikimde Kullanılacak !

Drone’lar Artık Ağaç Dikimde Kullanılacak !

2 min read
0
0
2,002

Drone’lar hayatımza girdiğinden beri bir çok alanda kullanılmaya başlandı.Güvenlik , Taşımacılık , yangın söndürme , Fotoğraf ve video çekimi gibi bir çok alanda kullanılıyor.Şimde de bunlara bir yenisi daha ekleniyor. Avustralyalı bir mühendis, ormansızlaşma ve ormanlardaki bozulmaların önüne geçmede drone’ları kullanarak her yıl 1 milyar ağaç dikmeyi umuyor.Dr. Susan Graham, elle yapmaktan çok daha fazla bir oranda ağaç ekleyerek hasarın hafifletilmesine yardımcı olabilecek bir çift drone geliştirmeye başardı.

İki drone’dan oluşan sistemde ,  ilk drone araziyi tarar ve bitki için ideal bir alan bulmaya çalışır.Bu drone , alanın 3D haritası oluşturmaya yardımıcı olur.İkinci drone  ise ilk drone’nun oluşturduğu haritayı alır ve 150 tohum taşıma kapasitesiyle tohumları belirlenen yerlere atmaya çalışır.Dr. Graham bu sistemle, elle dikim oranın 10 katı ve maliyetinin %20’sinde bitki yetiştirmeyi umuyor.

Silah sistemi sayesinde , toprağa ateş ederek çimlendirilmiş tohumları toprağa eker.Ulaşılması imkansız olan dik tepeler gibi alanlarda ağaç dikebilir.Bu teknolojiyle ayrıca bir zamanlar mayınlar tarafından kullanılan arazilerin ıslahına yardımcı olmayı hedeflenmektedir.

Kaynak : http://www.abc.net.au/news/2017-06-25/the-plan-to-plant-nearly-100,000-trees-a-day-with-drones/8642766

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Havacılık ve Uzay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…