Ana Sayfa Matlab Matlab Çalışma Ortamı Tanıtımı

Matlab Çalışma Ortamı Tanıtımı

5 min read
0
0
2,904

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda Matlab Çalışma Arayüzü hakkında genel bilgiler vereceğim. Matlab çalışma ortamını yakından tanımaya çalışacağız.Öncelikle masaüstünde bulunan Matlab kısayoluna tıklayarak yada başlat menüsüne Matlab yazıp çıkan ikona tıklayarak programımızı başlatmalıyız. Program açıldığı zaman karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır.

Matlab açıldığı zaman karşımıza 4 pencere çıkacaktır.

  • Current Folder (Çalışma Klasörü)
  • Command Window (Komut Penceresi)
  • Workspace (Çalışma Alanı)
  • Command History (Komut Geçmişi)

Current Folder (Çalışma Klasörü)

Bu pencere bizim Çalışma Klasörümüzü göstermektedir. Yani bir başka deyişle üzerinde çalıştığımız program için gerekli olacak dosyaların kayıtlı olduğu klasördür. İstedeğimiz zaman bu klasörü değiştirip verilerimize kolayca buradan ulaşabiliriz.

Command Window (Komut Penceresi)

Bu pencere sayesinde programımızı, fonksiyonlarımızı çalıştırabilir veya değişkenlerimizi tanıtabiliriz. Yani kısaca işlemlerimizi bu pencere üzerinden yapacağız.

Örnek verecek olursak aşağıdaki resimde görüldüğü gibi >> olan yere yapmak istediğimiz şeyi yazıyoruz.a=5 yazdığımız zaman sonuç olarak a değişkenine 5 atar ve  5 cevabını alt tarafa yazacaktır. b=6 yazdığımız zaman sonuç olarak b değişkenine 6 atayacaktır. a+b yazdığımız zaman ise a ve b değişkenlerine birer sayı atadığı için sonuç olarak ans=11 cevabını yazacaktır.

Aynı işlemi bu sefer değişken sonuna virgül koyarak yapalım ve farkı görelim. a=5; ve b=6; yazdığımız zaman fark ettiğiniz üzere sonucu ekranda göstermedi.

NOT : >> önüne tıklayıp  yukarı ok tuşuna basarak önceki komutu çağırabiliriz. Aşağı ok tuşuna basarak ise sonraki komutu çağırabiliriz. Yani yön tuşları ile daha önce yaptığımız işlemlere ulaşabiliriz.

Clc komutu ile Command Window penceresini temizleyebiliriz.

Workspace (Çalışma Alanı)

Bu pencerede değişkenler ile ilgili bilgiler görülmektedir. Adı, değeri, boyutu gibi bilgileri bu pencerede görebiliriz. Pencereye sağ tık yaptığımız zaman aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi görmek istediğimiz bilgileri seçebiliriz.

clear all diyerek Workspace penceresini temizleyebiliriz.

Command History (Komut Geçmişi)

Bu pencere adından da anlaşılacağı üzere bizim yapmış olduğumuz işlemlerin geçmişini göstermektedir.Bu pencereden geriye dönük olarak yapmış olduğumuz işlemleri görebiliriz.

Bu yazımızda genel olarak Matlab çalışma ortamını tanıdık. Sonraki yazılarda Matlab Programlamada kullanılan konuları detaylı olarak ele alacağız. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere !

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Matlab

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…