Ana Sayfa Matlab Matlab Değişken Tanımlama

Matlab Değişken Tanımlama

4 min read
0
0
21,663

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda Matlab programında değişken tanımlama ve değişken tanımlarken dikkat etmemiz gereken kurallardan bahsedeceğim.

Öncelikle Değişken kavramı üzerinde duralım. Değişken, sayısal değerlerin veya metinlerin yerini tutan, bu değerlerin atandığı tutuculardır.

En basit haliyle değişkene örnek verecek olursak aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Command Window penceresine x=5 yazdığımız zaman x değişkenine 5 değerine atamış oluyoruz. Atamış olduğumuz bu değişkenin özelliklerini resimde de görüldüğü üzere Workspace penceresinde görebiliriz.

Matlab’da Değişken Tanımlama Kuralları

Diğer programlama dillerinde olduğu gibi Matlab’da da değişken tanımlarken bazı kurallara uymak zorundayız. Şimdi gelin bu kuralları yakından tanıyalım.

1-Değişken isimleri daima bir harf ile başlamalıdır. İlk harfi harfler, rakamlar veya alt çizgi izleyebilir. Benzer şekilde değişken tanımlarken harf , rakam ve alt çizgiden başka karakter kullanılmaz.

Örnek verecek olursak x1=10 veya sayi_1=8 tanımlaması da yapabiliriz. Ancak 1x=5 dediğimiz zaman hata mesajını verecektir.

2- Her programda olduğu gibi Matlab programında da değişken tanımlarken Türkçe harfler kullanılmaz. Bu karakterler ç , ğ , ı , ü , ö , ş harfleridir.

Örnek verecek olursak resimde de görüldüğü gibi Türkçe karakter kullandığımız zaman o harfi kırmızı olarak gösterecek ve hata mesajı verecektir.

3- Matlab’da değişken isimleri Büyük Küçük harf kullanımına duyarlıdır.

Örnek verecek olursak resimde de görüldüğü gibi Sayi, sayi, sAyi, saYi hepsi farklı değişkenlerdir.

4- Matlab’da değişken isimleri noktalama işaretleri ve boşluk barındırmamalıdır.

Örnek verecek olursak sayi.1 değişkeninde noktalama işareti olduğu için hata vermiştir. sayi 1 değişkeninin hata verme sebebi ise değişkeninin içinde boşluk olmasıdır.

5- Matlab’da değişkene değer atarken ‘+’ , ‘-‘ , ‘.’ , ‘i ‘ , ‘j’ gibi karakterler kullanılabilir.

Örnek verecek olursak değerlerimiz + veya – ,ondalıklı olarak tanımlamak istersek ‘.’ ,sanal rakamlar için ise ‘i’ ve ‘j’ karakterlerini kullanabiliriz.

6- Matlab’da değişken en fazla 63 karakter içerebilir.

Son olarak ;

who komutu ile tanımlanan değişkenleri görebiliriz.

whos komutu ile tanımlanan değişkenlerin boyut bilgisini görebiliriz.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Matlab

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…