Ana Sayfa Otomotiv Dünyanın İlk Elektrik Üreten Yolu

Dünyanın İlk Elektrik Üreten Yolu

2 min read
0
1
2,623

Temiz enerjiye yönelik gerçekleştirilen bu proje Fransa hükümeti,araçların da kullanabildiği dünyanın ilk elektrik üreten yolunu hizmete açtı.Peki bu haberi okuduktan sonra bizim ülkemizde veya proje olarak biraz daha farklı bir sistem olabilir mi sizce ?

e-yol

 

Fransa’nın Normandiya bölgesinde inşa edilen 1 kilometre uzunluğundaki yol, dünyada bir ilke imza atarak kendi elektriğini üretebiliyor. Güneş pilleri ya da dizinleri sayesinde ışık kaynağından elektrik elde etme yöntemi olan fotovoltaik teknolojisine sahip yol üzerinde aşınmayı önlemek için -lastiklerin yolu daha iyi kavramalarınıda sağlayan- ince ve dayanıklı silikon bir tabaka yer alıyor.Wattway ismiyle de bilinen yol aracılığıyla elde edilen enerjinin ise güzergah üzerinde yer alan sokak aydınlatmalarında kullanılacağı ifade ediliyor. Çevre dostu olmasının yanı sıra araçların geçişine de uygun şekilde tasarlanan yol, uzun vadede önemli oranda tasarruf yapılmasını sağlayacak.

Açılışta konuşan Fransa Çevre ve Tabi Kaynaklar Bakanı Segolene Royal, hizmete giren bir kilometrelik test yolunun gelecek için umut verdiğini ifade ederek hedeflerinin bu tür yolları ülke genelinde yaygınlaştırmak olduğunu belirtti. Maliyeti 5 milyon euro olan elektrik üreten yolun bir benzeri 2014 yılında Amsterdam’da hayata geçirilmiş ancak sadece bisikletlerin kullanımına izin verilmişti.

bisiklet-yolu2

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Semih Can
Daha Fazla Göster -  Otomotiv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Türkiye Dahil Tüm Dünya Bu Virüs’e Çözüm Arıyor

12 Mayıs’ta dünya çapında birçok kuruluşu etkileyen WannaCry saldırısı Türkiye’de çok fazl…