Ana Sayfa Bilişim Türkiye Dahil Tüm Dünya Bu Virüs’e Çözüm Arıyor

Türkiye Dahil Tüm Dünya Bu Virüs’e Çözüm Arıyor

16 min read
0
6
5,368

12 Mayıs’ta dünya çapında birçok kuruluşu etkileyen WannaCry saldırısı Türkiye’de çok fazla belirmeyen virüs, etkilenen kişilerinde bulunduğu belirtiliyor.

 

Cryptolocker Nedir ?

Cryptolocker’ı kısaca tanımlayacak olursak eğer kullanıcıların kişisel dosyalarını aes – 256-bit ile şifreleyerek kilitleyen ve belirli bir meblağ ile fidye istediklerini belirten bir ransomware çeşididir. Virüs aktif olduğu andan itibaren belli bir müddet verir kullanıcılara ve ödeme yapılması durumunda dosyaların şifresini açacağını aksi takdirde zaman dolduktan sonra imha edileceğini belirtir ve maalesef ki her tür formda cl virüsü mevcuttur.

 

“Wannacry” Nedir ?

Bu zararlı yazılım bilgisayar içindeki verileri kilitliyor ve belgelerin yeniden kurulumu için kullanıcılardan her defasında 300 dolar ödeme talep ediyor.

Güvenlik şirketleri, en az 99 ülkede binlerce bilgisayarın bu fidye yazılımından etkilendiğini söyledi.

WCrypt, Wannacry, WannaCrypt0r, WannaCrypt veyahut WannaDecrypt0r 2.0 Nedir ?

Windows işletim sistemindeki açıklardan yararlanarak bilgisayarınızı kontrolü altına alıyor ve bilgisayarı kullanılamaz hale getirerek kullanıcılardan internetin para birimi (( dijital para )) olan bitcoin ( btc ) ile ödeme yani fidye istiyor. Eğer kullanıcılar bu fidyeyi ödemez ise virüs, kullanıcıları bir daha bilgisayarını kullanamamakla tehdit ediyor. Virüsün şifreleyici ve kilitleyici olmak üzere iki türü bulunuyor. Şifreleyici türünü kısaca anlatmak gerekirse, bulaştığı bilgisayardaki her türlü veriyi şifreliyor ve kullanıcının bunları açmasını engelliyor. Kilitleyici türü ise ki en kötüsü bu, bilgisayarların kilitlenmesine ve sadece dosyaların değil, tüm sistemin erişilemez hale gelmesine neden oluyor. sürekli mutasyon geçiren bir virüs olarak biliniyor.

 

Bu Virüs Nasıl Bulaşıyor ?

Microsoft Windows sürümlerinin ms17-010  Doublepulsar  güvenlik açığını kullanarak bulaşan bu virüs, windows xp ve windows 8.1 ve windows 10 dahil olmak üzere doğru düzgün virüs koruması olmayan tüm windows işletim sistemlerini kapsıyor. Bu virüsten güncel bir virüs koruması Antimalware kullanan kullanıcılar pek fazla etkilenmez iken windows 10’un güvenlik güncellemeleri bu virüse engel olmayı başarıyor ancak yeterli virüs koruması olmayan kullanıcılar apaçık tehdit altında.

 

Son yılların en yaygın ve en zararlı siber saldırı çok sayıda büyük kuruluşun sistemine sızdı.

‘WannaCry’ olarak bilinen yazılım, bilgisayardaki dosyaları şifreliyor ve yeniden erişime açılabilmesi için fidye talep ediyor.

Yazılım, ‘solucan’ olarak bilinen virüs aracılığıyla bilgisayarlara giriyor. Bu virüs, genellikle e-posta, kaynağı belirsiz programlar, forum siteleri, korsan oyun, DVD ve CD’leri aracılığıyla bulaşıyor.

Diğer zararlı yazılımların aksine WannaCry’ın kendi kendine tüm ağ içinde ilerleyebilme özelliği var. Diğer yazılımların çoğunda virüsün yayılabilmesi için kullanıcıların, içinde saldırı kodu bulunan bir ek dosyaya tıklamaları gerekiyor. Dolayısıyla, kullanıcıyı kandırıp tuzağa düşürerek yayılıyorlar.

Ama bunların aksine WannaCry kuruluşun sistemine girdiği an, zayıf makineleri tespit ediyor ve kendi kendine onlara da bulaşıyor.

Bu da yazılımın etkisinin neden bu kadar yaygın olduğunu açıklıyor. Çünkü yazılımın sızdığı her kuruluştaki bilgisayarlar tehdide açık oluyor.

 

 

Bu Virüsü Kim Oluşturdu ?

Bu henüz net olarak bilinmiyor. Fidye yazılımı, uzun bir süredir siber hırsızların sıkça kullandığı bir yöntem. Bilgisayarlara bulaşıp kısa sürede çok kazanç sağlıyorlar. İzi sürülmesi zor olan sanal para birimi Bitcoin sayesinde kolaylıkla ödemeleri alabiliyorlar.

Farklı sanal fidye çeteleri arasında rekabet arttıkça da, zararlı kodlarını yayabilmek için yeni ve daha etkili yöntemler arayışına girdiler.

WannaCry yazılımı da ABD’nin istihbarat servislerinden Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından geliştirilen bir virüs aracılığıyla bulunmuş gibi görünüyor.

Bu virüsün ayrıntıları ortaya çıkınca birçok güvenlik araştırmacısı, bunun ‘kendiliğinden başlatılan fidye virüslerinin’ yayılmasına neden olabileceğini öngörmüştü. Hackerlar’ın bu öngörüden faydalanmaları da yalnızca birkaç ay aldı.

 

Hangi ülkeler virüsten nasıl etkilendi?

Fidye yazılımından Türkiye’nin de aralarında olduğu en az 99 ülke etkilendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından paylaştığı mesajda “Ülkemizin siber Güvenlik Merkezi USOM ön alma operasyonlarına devam etmektedir. Dünyada yayılan Wcry zararlısından korunmak için Windows sistemleri ve antivirüsleri güncelleyin! Sisteminizi taratmayı ihmal etmeyin” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bağlı Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM trCERT) de Twitter’dan bilgisayar yazılımlarının güncellenmesi uyarısında bulundu.

En çok zarar gören ülkelerden birinin Rusya olduğu belirtiliyor. Ülkede bankalar, içişleri bakanlığı, sağlık bakanlığı ve Rusya’da devletin demiryolları şirketi, ülkenin en büyük ikinci telekom ağının etkilendiği bildirildi.

İngiltere ve İskoçya’da Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) çöktü. En az 33 sağlık kuruluşu ile bazı aile hekimliği klinikleri etkilendi, bazı hastanelerde ameliyatlar yapılamadı, acil durumlar dışında hasta kabul edilemedi.

İspanya’da, Telekom şirketi Telefonica, enerji şirketi Iberdrola ve kamu hizmeti şirketi Gas Natural’ın da aralarında bulunduğu büyük kuruluşlar etkilendi.

Almanya’da yerel tren istasyonlarındaki bilet makinelerinin çalışmadığına dair tweetler atıldı, İtalya’da da bir üniversitenin bilgisayar laboratuvarına da virüs bulaştığı belirtildi.

Fransa’da Renault, Portekiz’de Telecom, ABD’de FedEx ve İsveç’te bir yerel yönetim de yazılımın bulaştığı kuruluşlardan.

Çin’den henüz virüse ilişkin bir açıklama gelmedi ama sosyal medyada bir üniversitenin bilgisayar laboratuvarının etkilendiğine dair paylaşımlar yapıldı.

 

 

Sizin bilgisayarınız tehlikede mi?

Bu duruma göre değişir. WannaCry virüsü yalnızca Windows işletim sisteminin kullanıldığı bilgisayarlara bulaşıyor. Windows’u güncellemezseniz ve e-postalarınızı açarken, okurken dikkat etmezseniz, siz de tehlikede olabilirsiniz.

Sürekli güncelleme yaparak, firewall (güvenlik duvarı), anti-virüs yazılımları kullanarak ve e-posta aracılığıyla gönderilen mesajları okurken dikkatli olursanız, kendinizi koruyabilirsiniz.

 

 

Bu yazılımın bulaşması durdurulabilir mi?

Tam olarak durdurulamaz. Ama yine de kuruluşlar kendilerini korumak için çok çalışmalı ve gerekli tüm önlemleri almalı. Firewall (güvenlik duvarı) oluşumu, anti-virüs yazılımları yüklemesi, dosya filtreleme uygulaması, izinsiz erişimleri tespit etme programı ve yazılımın sürekli güncellenmesi siber saldırıları da engelleyebilir.

Ama hiçbir korunma yüzde 100 kusursuz olamaz. Neden? Çünkü kuruluşlar insanlar tarafından idare ediliyor dolayısıyla ‘insan hatası’ olabiliyor. Bunun farkında olan siber hırsızlar da kullanıcıları kandırmak için e-postalara tuzaklı ek dosyalar veya linkler ekliyor böylece kullanıcının dosyalara tıklamasıyla virüsü bulaştırıyor. Bu uygulamaya ‘elektronik dolandırıcılık’ (phishing) deniyor.

Ayrıca son yıllarda milyarlarca kullanıcı adı ve şifre çalındı. Bazı siber çeteler bu çalınan veriler arasında tarama yapıp hedef almak istedikleri kuruluşların sicillerini buluyor.

Bu da, siber hırsızların bir çalışan gibi şirket sistemine girmesini ve içeriden saldırı başlatmasını sağlıyor.

Virüsün engellenebilmesi için 14 Mart’ta bir yazılım başlatılmıştı ancak birçok kuruluş zamanında uygulamaya koyamamış gibi görünüyor.

 

KÜÇÜKTE OLSA BİR ÖNLEM ÇARESİ VAR

Yapmanız Gerekenler (WİNDOWS 10 İÇİN)

Windows arama kutusuna “windows özellikleri” yazın.

Çıkan pencerede aşağıda gösterdiğim maddenin yanındaki onay kutusundaki tik işaretini kaldırın ve “Tamam” butonuna basıp değişiklikleri kaydedin. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Saldırılardan başkalarının da etkilenmesinin önüne geçmek istiyorsanız eğer bu yazıyı veya aşağıdaki resmi sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Semih Can
Daha Fazla Göster -  Bilişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Tüm İnternet Sağlayıcıları AKK’yı Kaldırıp Yerine ‘KOTA’ yı Getirecek

(AKK) Adil Kullanım Kotası kaldırıldı mı ? (GB) gigabyte başına ücret mi alınacak ? Kafanı…