Ana Sayfa Otomotiv S90 ile Volvo

S90 ile Volvo

8 min read
0
0
2,542

Hedef kitlesini çok iyi belirleyen Volvo seriyi hiç aksatmadan mükemmel bir şekilde kitlesine sunuyor.Volvo, amiral değişikliğine gitti ve tarihe karışan S90 ismi geri geldi. Yeni model iddiasıyla BMW 5 Serisi ve Mercedes E Serisi’ni terletmeye çalışacak.

VolvoS90014-362x224

Aslında Volvo’nun daha önce de bir S90’i vardı demek biraz haksızlık. Çünkü ilk S90, 900 Serisi’nin Volvo alfanumerik isimlendirmeye geçince isim değiştirmesiyle ortaya çıktı ve bu isim üretimin son iki yılında kullanıldı. Yerini alan modelse neden bilinmez ama S80 olarak adlandırıldı. Sonuçta Volvo’nun yeni büyük sedanının adı S90. Detaylardan önce fiyat ve piyasaya çıkış tarihini paylaşalım ki yazının geri kalanına devam edip etmeme kararını verebilin. Öncelikle S90 için ön siparişler alınmaya başlandı. Araçların ülkemizde müşterilere teslimatıysa Eylül ayında başlayacak. S90 ilk etapta XC90’dan tanıdık 2,0 litrelik dizel motorun 225 HP güç ve 480 Nm tork üreten versiyonu ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip D5 kodlu versiyonla satışa sunulacak. Adaptif hız sabitleyici ve yarı-otonom sürüş yapabilen Pilot Assist sistemi S90’ın standart donanımında yer alacak. Güçlü motor, 4 tekerlekten çekiş ve zengin donanım… S90’ın başlangıç fiyatı 291.540 TL olarak belirlenmiş. Bu ilk bakışta biraz abartılı gibi görünebilir ama 194 HP güç üreten 2,0 litrelik dizel motora sahip bir Mercedes E220d’nin başlangıç fiyatının 285.300 TL, S90 D5 AWD ile daha denk olan BMW 525d xDrive’ın başlangıç fiyatınınsa 302.090 TL olduğu düşünülünce göze daha makul görünüyor.VolvoS90008Fiyatı öğrendiğimize göre detaylara geçebiliriz. Öncelikle yeni isim basit bir rakam büyüterek sınıf atlayalım hesabı değil, daha çok ürünleri birbiriyle ilişkilendirme stratejisi. Malum S60’la aynı altyapıyı paylaşan SUV’un adı XC60. Bu nedenle de XC90’la aynı altyapıyı paylaşan sedanın adı da S90 olacak. Otomobilin tasarımı da özellikle burun tasarımında XC90’dan izler taşıyor. Arka tasarımsa muhtemelen haşlanmış geyik etinden ilham alınarak yapılmış.

 

S90, Volvo’nun yeni modüler altyapısı üzerinde yükselen ikinci model. Büyük sedanın boyu 4,96 metreyle rakiplerinden 10 cm kadar daha uzun. Aks mesafesi de çok farklı değil, 2,94 metrelik değer rakiplerini utandıracak cinsten. Otomobilin bagaj hacmi 500 litre, anlayacağınız ebatlardaki fazlalık iç mekan için kullanılmış.

S90’ın süspansiyon sistemi önde çift kollu bağlantılar arkadaysa; sıkı durun; kamyonetlerdeki gibi yaprak yaylardan oluşuyor. Tabii burada bildiğimiz yaprak yaylardan bahsetmiyoruz. Hafif ve yüksek dayanımlı kompozit malzemeden imal edilmiş ve boylamasına değil enlemesine konumlandırılmış. Alan kullanımı konusunda çok daha cömert bir yerleşim sağlayan aynı arka aks XC90’da da kullanılıyor ve alternatifi havalı süspansiyon sistemini satın almak.The all-new Volvo XC90 - Rear suspension

Motor kaputu altında XC90’dan tanıdık 2,0 litrelik dizel ve benzinli motorlar var. Benzinli motorlar ilk etapta 320 HP güç üreten T6 ve 407 HP güç üreten T8 versiyonlarıyla karşımıza çıkacak. Her iki motor da hem supercharger hem de turbo ile aşırı besleniyor, aralarındaki farksa T8’de bu motora ek olarak prizden şarj edilebilir batarya sistemiyle elektrik motoru sunulması. Güçlü benzinli motora sahip versiyonlar 4 tekerlekten çekiş sistemi ve 8 vitesli otomatik şanzımanla gelecek. Dizel motor cephesinde 2,0 litrelik 4 silindirli dizelin 235 HP güç ve 480 Nm tork üreten versiyonu T5 adı altında öne çıkacak ve 4 tekerlekten çekiş ve 8 vitesli otomatik şanzımanla sunulacak. Daha azı olsun diyenlereyse aynı motorun 190 HP güç ve 400 Nm tork üreten versiyonu önden çekiş ve 6 vitesli manuel şanzımanla sunulacak.  Küçük hacimli motorlar konusunda pek umudumuz yok, belki 1,5 litrelik benzinlinin küçük bir şansı olabilir ama 1,5 litrelik dizel motor S60 bile kullanılmazken iri cüsseli ağabeyinde (S90’ın en düşük boş ağırlığı bile 1,8 tondan) kullanılması çok büyük sürpriz olacaktır.

Bunun dışında Volvo’nun yarı otonom sürüş sistemi Pilot Assist de S90’da sunulacak. Sistem 130 km/s hıza kadar otoyolda ilerlendiği durumlarda önünde başka bir araç olmasa da şeritleri takip ederek kendi kendine yol alabilecek.

 

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Reyhan Dursun
Daha Fazla Göster -  Otomotiv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Alimex’te Staj Projesi

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımda size Alimex adlı İsviçre kökenli bir firmada yaptığım staj …