Ana Sayfa STM32F4 Discovery STM32F4 Discovery’e Genel Bakış

STM32F4 Discovery’e Genel Bakış

7 min read
3
0
712

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda artık ARM işlemci programlamaya gireceğiz.Bunun için kullanacağımız kitlerden ve tümleşik geliştirme ortamlarından sizlere bahsetmeye çalışacağız.Bizler roboturka.com ekibi olarak STMicroelectronics firmasının kitlerinden olan STM32F4 Discovery ve STM32F429 kitleriyle örnekler göstereceğiz.Bu kitlerimiz anlatmaya başlamadan önce kısaca STMicroelectronics firmasını tanıyalım.

st logo

 

STMicroelectronics Cenevre, İsviçre merkezli bir Fransız-İtalyan uluslu elektronik ve yarı iletkenüreticisidir.Genellikle ST olarak adlandırılır. Avrupa’nın en büyük yarı iletken çip üreticisidir. STMicroelectronics şirket merkezi ve EMEA bölgesi için merkezi Cenevre’de, holding merkezli iken, STMicroelectronics NV Amsterdam, Hollanda’da kayıtlıdır. ST duyu ve güç teknolojileri, otomotivürünleri ve gömülü işleme çözümleri ürün stratejisine odaklanır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için www.st.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

M-05313

 

Mikrodenetleyicilerde günümüz ve geleceğin endüstriyel mimarisi olarak kabul edilen ARM ve uygulamalarını öğrenmek bir ayrıcalıktır.

ARM’nin 32 bitlik mimarisi; yüksek hız, performans ve görsellik (TFT, GLCD uygulamalar gibi) gerektiren uygulamalarda 8-bit mimarilere göre kıyaslanmayacak üstünlüktedir.

STM32F407, ARM – M4 cortex mimarilidir. Donanım üstünlüğü, hesaplı oluşu ve çok zengin internet uygulama paylaşım platformlarından dolayı tercih edilmektedir.

Üzerinde STM32F407VGT6 model işlemci bulunmaktadır. Ayrıca bir debuger’a ihtiyaç duymaz. Çünkü üzerinde ST-LINK/V2 ile birlikte gelir. Yani debugerı zaten kartın üzerine yerleştirilmiş durumdadır. Üretici olarak embedded system tasarlayan insanlar ürünlerinin üzerine debugger bulundurmazlar. Çünkü ayrı bir maliyet içerir ve kodu sadece kendileri bildiği için ürün üretimdeyken birkez kod yüklenir ve sonsuza kadar o kod ile çalışır. Fakat geliştiriciler için debuggerın üzerinde bulunması, yazdığımız kodları kolayca kartımıza yüklemek için çok güzel bir özellik.

Üzerinde donanımsal olarak iki adet ST MEMS, dijital accelerometer(ivmeölçer), dijital mikrofon, bir adet “audio DAC with integrated class D speaker driver”, LEDler, basma buton ve bir USB OTG micro-AB konnektör bulunmaktadır.Fazla sayıda ücretsiz, çalıştırılmaya hazır uygulama örnekleri bulunmaktadır ve internet üzerinden ulaşabileceğiniz bir çok döküman ve program bulunmaktadır.

Baglanti

 

STM32F4-DISCOVERY’ni başlıca özellikleri:

 • STM32F407VGT6 mikroişlemci üzerinde 32-bit ARM Cortex-M4F çekirdek, 1 MB Flash, 192 KB RAM bulunan LQFP100 paketi
 • Kart üzerinde yer alan ST-LINK/V2 kullanım modunu değiştiribilen switch ile tek başına da kullanılabilen ST-LINK/V2 (SWD konnektör ile programlama ya da debug için)
 • Kartın güç kaynağı: USB veri yolu üzerinden veya harici bir 5 V besleme gerilimi
 • Harici uygulama güç kaynağı: 3 V ve 5 V
 • LIS302DL veya LIS3DSH ST MEMS 3 eksenli accelerometer
 • MP45DT02, ST MEMS ses sensörü, çok yönlü dijital mikrofon
 • CS43L22, entegre D sınıfı hoparlör sürücüsü ile ses DAC
 • Sekiz tane LED: USB iletişim için LD1 (kırmızı / yeşil), LD2 (kırmızı) 3,3 V güç ON, Dört adet kullanıcı LEDi, LD3 (turuncu), LD4 (yeşil), LD5 (kırmızı) ve LD6 (mavi), 2 USB OTG LED LD7 (yeşil) VBus ve LD8 (kırmızı) aşırı akım
 • İki buton (kullanıcı ve reset)
 • Mikro-AB konnektör ile USB OTG FS
 • Uzatma header ile hızlı bağlantı için tüm LQFP100 I / O için başlıkstm32f4_discovery_pinout

Daha ayrıntılı bilgi almak için www.st.com/stm32f4-discovery adresini ziyaret edebilirsiniz.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  STM32F4 Discovery

3 Yorumlar

 1. seyit

  10 Mayıs 2015 at 11:49

  türkiye de bu kiti alabileceğimiz bir yer var mı peki

  Reply

  • Bilal Kaya

   10 Mayıs 2015 at 11:53

   Reklam olmaması açısından,özelden yazarsanız yardımcı olalım.

   Reply

 2. […] Discovery ile ilgili bir yazı yazmıştık.Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.Bu seferde,bir vidyo yapalım dedik arkadaşlar.STM32F4 Discovery […]

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…