Ana Sayfa Bilişim Robotlar Kalabalıkta Yürümeyi Öğreniyorlar !

Robotlar Kalabalıkta Yürümeyi Öğreniyorlar !

4 min read
1
4
1,938

Birçok ulaşım biçimlerinde olduğu gibi, caddede yürürken de kendi davranış kurallarımız vardır. Çok fazla değildir, ancak yürüme hızımız, mesafemiz, birisine çarpmaktan kaçınmak vb. konularda aslında oldukça evrensel bir kod vardır. MIT, “sosyal olarak farkında olan navigasyon” ile robot için yazılmamış yeni kodlar bulmaya çalışıyor.

Projede eski MIT lisansüstü öğrencisi olarak çalışmaya öncülük eden Yu Fan “Steven” Chen, “Toplumsal olarak farkında olan navigasyon, yayalarla sık sık etkileşime girmesi gereken ortamlarda çalışan mobil robotların temel örneğidir” dedi. Örneğin, küçük robotlar paket ve yiyecek dağıtımı için kaldırımlarda çalışabilir benzer şekilde, kişisel mobil aygıtlar insanları alışveriş merkezleri, havaalanları ve hastaneler gibi geniş, kalabalık alanlarda da taşıyabilir “dedi.

MIT araştırmacıları bu projede yerelleştirme (kesin yerini anlama), algılama (çevrenin farkındalığı), hareket planlama (belirli bir varış noktasına doğru ideal yolu belirleme) ve kontrol olmak üzere dört kısım üzerinde çalıştı. (fiziksel olarak bu ideal yolu yürüterek). En büyük zorluklardan birisi,robota tek bir rota öngörmeye çalışmaktı. İnsanların hareketleri tahmin edilemez ve çeşitli nedenlerden dolayı yürürken durabilir  veya yollarını değiştirebilirler.

Makalelerin yazarlarından biri olan lisansüstü öğrenci Michael Everett, “Gerçek durumlarda robotlara yapılan vuruş, çok temkinli ya da saldırgan olabilir” diyor Chen, Everett ve diğer araştırmacılar robotlarına çeşitli hız ve yörüngelerin uygun olduğunu gösteren çeşitli simülasyonlar yapıyorlar. Ekip aynı zamanda, sağdan geçerken robotu teşvik etmek ve soldan geçtiğinde cezalandırmak gibi toplumsal normları kullandı. Everett, “Kalabalıkların bireysel insanlardan farklı bir dinamiği var; beş insanın birlikte yürüdüğünü görürseniz, tamamen farklı bir şey öğrenmeniz gerekebilir” diyor. “İnsanları geçme, insanları bölme, onları bir yığın gibi algılama durumları olabilir. Bu gelecekte çözülebilecek bir şey. ”

Kaynak

http://news.mit.edu/2017/new-robot-rolls-rules-pedestrian-conduct-0830

Buğra UNUTMAZ

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Buğra Unutmaz
Daha Fazla Göster -  Bilişim

1 Yorum

  1. Yamanbilimci

    14 Eylül 2017 at 12:57

    Geleceğin dünyasında robotlarla insanlar birlikte yaşamayı öğrenecek gibi duruyor. Robotların insanlar içinde hareketi öğrenmesiyle birlikte, insanlarında robotlarla yaşamayı öğrenmesi gerekecek.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Düşen Notlarınızı Yükseltmenin 9 Yolu

En parlak öğrenciler bile bazen hata kendilerinde olmasa bile notlarında düşüler gösterebi…