Ana Sayfa Bilişim Yemeğin Fotoğrafıyla Tarifini Bulan Yapay Zeka !

Yemeğin Fotoğrafıyla Tarifini Bulan Yapay Zeka !

2 min read
0
1
2,156

Hiç yediğiniz güzel bir yemeği kendiniz de yapmak istediniz mi? MIT’nin yeni algoritmasıyla birlikte artık tek yapmanız gereken yemeğin fotoğrafını çekip MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) tarafından geliştirilen bir algoritmaya yüklemek. Bu algoritma hazırlanmış bir yemeğin tarifini saniyeler içinde bulabiliyor.

Araştırmacılar, çeşitli tarif sitelerinden toplanan bir milyondan fazla farklı tarifleri arama yapabilecek bir algoritma oluşturdu. Bu tarif ansiklopedisini, bir fotoğraftaki yiyecek türünü tanımlamak ve ilgili tarifle eşleştirmek için resim tanıma yazılımıyla birleştirdiler.


Testlerde, algoritma fotoğrafların yüzde 65’inde doğru tarifi tespit edebildi. En başarılı sonuçlar hamur işlerinde oldu çünkü bunlar veritabanındaki tariflerin çoğunu oluşturuyordu ve içerikleri belirlenebilecek en kolay malzemelerdi. Algoritma, sulu yemekler gibi belirsiz maddeler içeren yemekleri bulmakta zorlandı. Yine de, yüzde 65’lik bir başarı oranı bir prototip için hiç kötü değil ve ekip bu yüzdeyi yükseltebileceğine inanıyor. Yakın gelecekte, tüm yemekleriniz için tarifler bulmak için “Pic2Recipe” olarak adlandırılan algoritmayı kullanabilirsiniz.(Sitenin linkini aşağıda vereceğim.)

Pic2Recipe’ı kendiniz denemekle ilgileniyorsanız, MIT incelemeniz için kendi fotoğraflarınızı yükleyebileceğiniz bir demo web sayfası oluşturmuştur.

Algoritmayı denemek için demo web sayfasının linki :

http://tuesday.csail.mit.edu:4242/

Buğra UNUTMAZ

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Buğra Unutmaz
Daha Fazla Göster -  Bilişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Düşen Notlarınızı Yükseltmenin 9 Yolu

En parlak öğrenciler bile bazen hata kendilerinde olmasa bile notlarında düşüler gösterebi…