Ana Sayfa Havacılık ve Uzay Şişe Kapağı Büyüklüğündeki Drone’lara Hazır Mısınız ?

Şişe Kapağı Büyüklüğündeki Drone’lara Hazır Mısınız ?

5 min read
0
0
2,014

MIT’teki mühendisler , şise kapağı kadar küçük bir drone için tasarlanmış bilgisayar çipi tasarımı için ilk adımı attılar. MIT Havacılık ve Uzay Bilimleri Doçenti Türk Bilimadamı Sertac Karaman ve MIT Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Vivienne Sze’nin öncülüğünde MIT ekibi drone verilerini işlemek için çok daha küçük , daha az güç tüketen ve daha fazla görevi yerine getirebilen Navion adı verilen özel bir çip üzerinde çalışıyor.

Günümüzün teknolojik gelişmelerinin çoğu, bir zamanlar silikon çip devrimi denilen şeyden kaynaklanmaktadır.Son yıllarda ise mühendisler drone teknolojisini küçültmek için çaba harcıyorlar. Bilgisayar çipi hariç daha küçük boyutlar , daha küçük sensörler ve kameralar geliştirerek drone’ın hemen hemen her parçasını minimize hale getirmeyi başardılar.Drone’lardaki standart çipler , kameralar ve sensörlerden gelen çok miktarda veri akışını işler ve verileri otonom bir biçimde drone’nun hızını ve yörüngesini yönlendirmek için anında yorumlar.Bunu yapmak için piller tarafından sağlanan 10 ile 30 watt arasında güç kullanır.Yeni çip , FPGA (field-programmable gate array) olarak adlandırılan çok basit bir programlanabilir çip içerisine yerleştirilen algoritmalar ile ihtiyaç duyulan güç miktarı doğruluk seviyesini korumaktadır.Saniyede 20 kare hızla görüntü akışı gerçekleştiren çip uzayda bir drone’nun yönünü ayarlamak için otomatik olarak komutlar uyguluyor. Akıcı olarak çalışan çip tüm bu hesaplamaları yalnızca 2 watt altında bir güç ile gerçekleştirmektedir.

Ekibin lideri Sertac Karaman ekibinin ‘’kendi başına uçabilen en akıllı uçağın’’ ilk adım olduğunu belirtti.Karaman,‘’Telefonunuzla bütünleşebilen şişe kap büyüklüğünde bir uçağı satın aldığınızı düşünün ve çıkarıp avucunuzun içine sığdırın.Elini biraz yukarı kaldırırsan, bunu hissedebilir ve dolaşmaya başlar ve filmi çeker. Sonra elini tekrar açarsan avucunuza gelecektir ve bu videoyu telefonunuza yükleyip paylaşabilirsiniz.’’Böcek büyüklüğündeki böyle bir uçağın afet , arama ve kurtarma gibi durumlarda dar alanlardan girerek yapıyı incelemek ve sıkışıp kalmış bireyleri aramak için kullanılacağı öngörülüyor.Diğer uygulamalarda da ise böcek büyüklüğündeki silahlar üretmek için kullanılabilir.

Kaynak :

http://news.mit.edu/2017/miniaturizing-brain-smart-drones-0712

http://newatlas.com/chip-drones-bottle-caps/50467/

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Havacılık ve Uzay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…