Ana Sayfa Temel Elektronik Fritzing Nedir ?

Fritzing Nedir ?

4 min read
2
0
7,169

Fritzing, Arduino ve diğer elektronik tabanlı projelerde prototipten üretime geçerken üretim maliyetlerini azaltmayı ve çıkabilecek fiziksel sorunları en aza indirmeyi amaçlayan açık kaynak kodlu bir devre tasarım programıdır.

Fritzing, açık kaynak kodlu bir devre tasarım programıdır. Projeleriniz üretime geçmeden önce prototip hazırlamakta kullanılabilir. Linux, Windows, Mac OS X işletim sistemlerinde çalışabilen program, Arduino ve diğer elektronik tabanlı projelerde prototipten üretime geçerken üretim maliyetlerini azaltmayı ve ortaya çıkabilecek fiziksel sorunları en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

Kullanımı Hakkında

Programın arayüzü oldukça basit ve kullanışlı bir panel ile kolaylık sağlıyor.Diğer elektronik programlarda olduğu gibi sürükle-bırak mantığı ile parçaları birbirine rahatlıkla bağlıyorsunuz.Eğer yanlış yani hatalı bir bağlantı yaparsanız program sizi renklerle(resim olarak) uyarıyor.

devrefritzing

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunun yanı sıra isterseniz “Breadboard-Schematic-PCB” menü ile 3 tarzda görünüm sağlıyor.Yani program size şema ve baskı devre çıkarmanız içinde yardımcı oluyor. Tabi profesyonal bir şekilde çıkaramıyor.Bunlara ek olarak PDF’ye aktarabiliyor,daha sonra herhagibi bir yazıcıdan asetat,kağıda v.b. çıktılar almamızı sağlıyor.

Programın şuanda en büyük eksikliği ise simülasyon özelliğine sahip olamaması,ama ilerleyen güncellemelerde kullanıcılarına bu desteğin geleceğini bahsettiler.

Sağladığı parça,Arduino,shield ve modül kütübhanesi desteği ile program bu alanda çalışmak isteyenlere  oldukça kullanışlı bir hal sunuyor.

İndirme

Fritzing sitesi üzerinden işletim sisteminize uygun yükleme dosyasını seçip bilgisayarımıza indirerek başlayalım. Programı bilgisayarımıza yüklemek için sayfadaki yönergeleri izleyiniz. Tüm özellikleri aktif halde doğru bir yükleme yaparsanız, büyük parça kütüphaneleri de program içerisine eklenmiş olarak kurulum tamamlanacaktır. Teller, butınlar, dirençler gibi temel bileşenlerin yanı sıra, Arduino kartları ve sensörler de bu kütüphaneye dahil olarak size sunulmaktadır.

FritzingBreadBoard

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Semih Can
Daha Fazla Göster -  Temel Elektronik

2 Yorumlar

 1. Veli ALICI

  3 Ocak 2020 at 16:31

  Merhaba,
  Program Açık Kaynak Kodlu olduğundan ücretsiz indirilebilir denmesine rağmen Bağış yapılacak sayfadan başka bir yere gidemiyorum.Program ücretsiz ama BAĞIŞ mecburi mi deniyor acaba.
  Nasıl indirebilirim?

  Reply

 2. Votka

  10 Aralık 2022 at 13:49

  Bu program internet kullanır mı

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Türkiye Dahil Tüm Dünya Bu Virüs’e Çözüm Arıyor

12 Mayıs’ta dünya çapında birçok kuruluşu etkileyen WannaCry saldırısı Türkiye’de çok fazl…